medjugorje shop 3

Fra Tomislav Pervan: Čovjek želi gospodariti bez Boga pa gura svijet u anarhiju i sunovrat

Marija je protulijek današnjem naglašenom feminizmu koji ne želi djecu. Bez djece nema budućnosti. Bez majki koje su spremne rađati nema nade ni budućnosti hrvatskom narodu.

Slaveći Mariju na nebo uznesenu slavimo smisao povijesti spasenja i našega života na zemlji, kaže dr. fra Tomislav Pervan, teolog i hercegovački franjevac, poznati ispovjednik iz Međugorja, koji je na početku pandemije prebolio i koronavirus, piše Večernji List.

- U „Vjerovanju“ ispovijedamo da je Isus Krist „radi nas ljudi radi našega spasenja sišao s nebesa.“ Smisao dolaska Boga na svijet jest spasenje svijeta, čovjeka. „Bog je tako ljubio svijet …“ U kolovozu slavimo Marijino uznesenje - vrhunac Božjega djela u čovjeku. Naime, nakon proslave utjelovljenja i rođenja Isusa za Božić, otkupljenja i proslave na Veliki petak i Uskrs, posvete i rađanja Crkve na Duhove, slijedi kršćanski život kao plod onoga što je Krist izveo, u Duhu obećao i ostvario. Kao klimaks života nudi nam Crkva Mariju dušom i tijelom na nebo uznesenu. Težimo za vječnim životom. Čovjek osjeća, nije stvoren za zemlju. Marija je već ondje, u punoj slavi. Marija puto- i smjerokaz! „Vjerujem u uskrsnuće tijela i život vječni“ - na Mariji se uzbiljilo. Slavimo to na Veliku Gospu. Negdje „na pola puta“ između Duhova i Svih svetih, kad Crkva slavi veliku Božju žetvu. Svi sveti, još nisu u uskrsnoj slavi. Tomu se nadamo o uskrsnuću mrtvih, kako nam vjera kaže - bjašnjava Pervan.

Kako tu teološku dimenziju smjestiti u aktualni društveni život?

Vrlo jednostavno. Društvo bez Boga, bez Transcendencije jest jednodimenzionalno, u okvirima svijeta. U konačnici, ništa nema smisla nema li Boga. Nestane li Bog iz svijesti, nestaje i čovjek. Tomu smo svjedoci u svim totalitarnim sustavima od Francuske revolucije do danas. Kad su jakobinci poslali pod giljotinu posljednjega francuskog kralja, prekinuta je veza između Neba i Zemlje. Kraljevi bijahu pomazivani u katedrali u Reimsu. Nakon što su prekinuli poveznicu, odrubili glavu kralju, sunovratili su Francusku i svijet u napoleonovske ratove, zatim slijedi niz revolucija, totalitarizmi, katastrofe i ratovi, neviđenih razmjera. Plod racionalizma je nijekanje Boga. Racionalizam je dijete protestantizma koji je u biti negacija katoličkog vjerovanja tijekom petnaest stoljeća. Tužno je promatrati kako se danas protestantizam sveo na racionalizam i nešto etike. Bez sakramenata, bez tradicije, mistike i svetaca. Bez protežnice vječnosti i vječnoga života, čovjekov je život na zemlji besmislen, torzo. Veliki de Lubac pisao je o Tragediji humanizma bez Boga. Filozof Heidegger rekao je jednom „da nas spasiti može jedino neki Bog“. Nažalost, vjeru je izgubio kao isusovački student, dok je Bog davno izveo spasenje čovjeka u Isusu Kristu.

Nedavno ste kao odgovor na pitanje zašto gore europske katedrale napisali da suvremeni ikonoklasti nemaju milosti ni pred čime i ispisuju novu povijesti?

U korijenu svakoga ikonoklazma jest nijekanje i prevrat postojećega. Ne želimo ići u ikonoklazam u Crkvi u prvom tisućljeću. Sjetimo se pustoši koju je ostavio ikonoklazam za reformacije. Koliko je neprocjenjivih umjetnina stradalo, samostana, kipova, slika, oltara, tabernakula uništeno i devastirano. Spomenuh, protestantizam kao prosvjed, kao negaciju postojećega. To je u korijenu svake revolucije. Revolucije su kasni plodovi antičke gnoze s kojim su se već borili pisci Novoga zavjeta te sveti oci, npr. Ignacije, Justin, Irenej. Gnoza smatra materiju djelom „demijurga“, zloga božanstva, stoga treba materiju nadići, prijeći u nadspoznaju, gnozu. Očita oprjeka kršćanstvu gdje Bog postaje čovjekom, tijelom, dijelom Zemlje.

VIŠE PROČITAJTE U VEČERNJEM LISTU OVDJE

Zanima te i ovo?