Klimatske su promjene jedna od najtežih i zabrinjavajućih pojava našega vremena pred kojom je potreban zajednički odgovor, stvarna politička volja i novi načini potrošnje, u skladu s ljudskim dostojanstvom – rekao je papa Franjo u video poruci o temi koja mu je jako draga i koja je u središtu enciklike Laudato si', te izrazio zabrinutost šefovima država i vlada, poduzetnicima i nevladinim organizacijama koji su jučer sudjelovali na Samitu o klimatskom djelovanju u 2019. godini. Skup su organizirali Ujedinjeni narodi na kraju opće skupštine na koju je zbog vremenskog ograničenja njezinih radova, poslan sažetak Papine video poruke.
Na raspravi su, kako je rekao i glavni tajnik Ujedinjenih naroda, Antonio Guterres, napori svake osobe s obzirom na 25. konferenciju Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama koja će se održati u prosincu u Čileu. Potrebni su konkretni planovi, a ne samo izjave – istaknuo je Guterres – kako bismo u sljedećem desetljeću smanjili zagađenje stakleničkim plinovima za 45%, kao što je dogovoreno Pariškim sporazumom iz 2015. godine, da bi se zaustavila gradnja novih elektrana na ugljen i prestala financirati fosilna energija.
Papa se osvrnuo na zasluge puta kojim se prošlo od Pariškog sporazuma do sada, kako bi doveo u pitanje stvarnu zauzetost država koja je, u posljednje četiri godine, još uvijek vrlo nestalna i daleko od postavljenih ciljeva. Čovječanstvo se na početku 21. stoljeća mora podsjećati na velike odgovornosti koje je preuzelo – rekao je Sveti Otac i napomenuo – Vremena ima, upravo kao što ima rješenja za uništenje koje je ljudsko, etičko i društveno, prije negoli ekološko.
Obnoviti treba načine proizvodnje i potrošnje, procese odgoja i senzibiliziranja; drugu vrstu napretka koji je u službi osobe, mira i okoliša, te po mjeri ljudskog dostojanstva. Za tu su svrhu potrebne tri moralne kvalitete: poštenje, hrabrost i odgovornost – zaključio je papa Franjo na kraju video poruke.