medjugorje shop 3

Papa Franjo: Dopustimo da nas zarazi ljubav, a ne virus

Korijeni su našega života u Kristu; od Njega dolazi snaga za suočavanje s teškim problemima koji nas očekuju nakon krize, u Njemu je uzor blizine, ljubavi i služenja. Papa Franjo ponovno razmišlja o vremenu bolesti COVID-19, a to čini u predgovoru knjige naslovljene „Zajedništvo i nada“, koju je objavila Vatikanska nakladnička kuća – Dikasterij za komunikaciju. Knjigu su uredili kardinal Walter Kasper i svećenik George Augustin.

Knjiga bogata teološkim razmišljanjima koja mogu pobuditi novu nadu i novu solidarnost, utemeljene na sigurnosti da nas i danas kada ponovno krećemo, kao što se dogodilo u prvim teškim mjesecima širenja pandemije, Gospodinova prisutnost prati i ohrabruje Svojom pobjedom nad smrću – tu je želju papa Franjo izrazio u predgovoru knjige naslovljene „Zajedništvo i nada“, koju je objavila Vatikanska nakladnička kuća. Knjigu su uredili kardinal Walter Kasper, predsjednik emeritus Papinskoga vijeća za promicanje jedinstva kršćana, i otac George Augustin, svećenik koji je utemeljio Institut Walter Kasper.

Papa u predgovoru govori o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti ljudskoga roda. Koronavirus nas je, poput oluje, sve iznenadio – u misli se odmah vraća molitva na Trgu svetoga Petra 27. ožujka – mijenjajući život obitelji, posao i javne događaje, ostavljajući iza sebe smrt, gospodarske teškoće i udaljenost od euharistije i od sakramenata – primijetio je Papa. Otkrivajući ranjivost čovjeka, njegovu nestalnost i potrebu za iskupljenjem, te stavljajući u pitanje brojne sigurnosti u temelju našega života, ta nas je dramatična situacija stavila pred bitna pitanja o sreći i blagu naše kršćanske vjere.

Na što se oslanjaju najdublji korijeni koji sve nas podupiru u oluji? – upitao je Papa – Što je doista važno i potrebno? Pandemija je znak upozorenja koji potiče na razmišljanje upravo o tomu – primijetio je te dodao – To je vrijeme kušnje i izbora da bismo svoj život, na nov način, usmjerili prema Bogu, našoj potpori i našem cilju.

Papa stoga ponovno poziva sve na solidarnost i služenje nasuprot globalnoj nepravdi i ravnodušju. Kriza nam daje da shvatimo koliko ovisimo o solidarnosti drugih, i potiče nas da na nov način služimo bližnjima. Mora nas trgnuti iz globalne nepravde – napomenuo je Papa – kako bismo se probudili i čuli vapaj siromašnih i našega, tako teško bolesnoga, planeta.

Izbijanje pandemije podudarilo se s uskrsnim vremenom – primijetio je – te otuda dolazi poruka koja osvjetljava sadašnjost i budućnost, a koja izbjegava zakočenost; to je poruka pobjede života nad smrću. Uskrs nam daruje nadu, pouzdanje i hrabrost; jača nas u solidarnosti i bratstvu – podsjetio je papa Franjo. Opasnost od zaraze virusom treba nas poučiti drugoj vrsti 'zaraze', zaraze ljubavi koja se prenosi od srca srcu. Zahvalan sam – dodao je – za brojne znakove raspoloživosti za spontanu pomoć, kao i za herojsko zauzimanje zdravstvenoga osoblja, liječnikā i svećenikā. U tom smo vremenu osjetili snagu koja je dolazila od vjere.

Upravo je vjeri u Krista posvećen posljednji odlomak predgovora. Papa Franjo podsjeća na „žalosni euharistijski post“ koji su brojni kršćani živjeli zbog neodržavanja javnih slavlja i rješenja pronađenoga u medijskim prijenosima, ali ističe također da nijedan virtualni prijenos ne može zamijeniti stvarnu Gospodinovu prisutnost u euharistijskom slavlju. Pritom je izrazio radost zbog ponovnoga uspostavljanja normalnoga liturgijskog života, jer – kako je istaknuo – prisutnost uskrsloga Gospodina u njegovoj Riječi i u euharistijskom slavlju dat će nam snagu potrebnu za suočavanje s teškim problemima koji nas očekuju nakon krize. I Papa ponovno, cijelom čovječanstvu, poput Isusa učenicima iz Emausa, u znak nade za budućnost ponavlja: „Ne bojte se! Ja sam pobijedio smrt“.

Označeno u
Zanima te i ovo?