Papa Franjo posjetio je u subotu 20. veljače poslijepodne u Rimu mađarsko-talijansku spisateljicu Edith Bruck, preživjelu nacističkoga logora Auschwitz.
Papa je, naime, pročitao njezin intervju u poluslužbenome vatikanskom dnevniku L’Osservatore Romano i željevši je upoznati, posjetio je u njezinu rimskom stanu da bi joj zahvalio na tom životnom svjedočanstvu.
- Došao sam vam zahvaliti za svjedočenje i odati počast žrtvama ludila populizma kakav je bio nacizam, rekao je Papa obraćajući se Edith Bruck, prema priopćenju iz Vatikana.
Rođena u Mađarskoj, u brojnoj židovskoj obitelji, Bruck je godine 1944. deportirana u koncentracijski logor u Auschwitzu, a zatim u logor u Dachau, a oslobođena je u logoru Bergen-Belsen 1945. Godine 1954. odlazi u Italiju gdje je kasnije dobila i državljanstvo. U svojim često nagrađivanim djelima često se bavi svojim djetinjstvom i holokaustom.
Osim strahota koje je doživjela njezina obitelj u nacističkom progonu, Bruck opisuje i susrete s ljudima koji su joj spasili život, što je također vrlo dojmilo Papu. Izrazio je želju da se njihov susret ne održi u službenom ozračju vatikanskih prostora, a Bruck ga je rado primila u svom domu.
Edith je prepričala kako su je dvije nepoznate osobe posljednjim riječima u koncentracijskom logoru Bergen-Belsen zamolile da svjedočo ono što je vidjela “Pričajte, neće vam vjerovati, ali ako preživite, govorite i za nas”. I održala je obećanje. Nakon što su je zajedno s roditeljima i braćom i sestrama oteli iz kuće u selu u kojem je živjela, ona govori o nežidovskom muškarcu koji daje kolica s hranom za pomoć progonjenima. Kako kaže, za vrijeme dok je radila u Dachauu, kopajući rovove, sjeća se njemačkog vojnika koji joj dobacuje svoj lončić na pranje, “ali na dnu mi je ostavio džem”. I dok opisuje svoj rad u kuhinji za činovnike, pojavljuje se lik kuhara, pita je kako se zove i drhtavim glasom čuje odgovor kojeg je dala Edith.
Odgovorio joj je: “Imam djevojčicu tvojih godina”. Rekavši to, “izvukao je mali češalj iz džepa i gledajući me u glavu s tek izraslom kosom dao mi ga je. Bio je to osjećaj pronalaska čovjeka ispred mene nakon dugo vremena. Dirnula me ta gesta koja je bila život, nada”. Nekoliko gesta dovoljno je za spas svijeta, zaključuje Edith Bruck, koja je dočekala Rimskog biskupa koji ju je došao posjetiti u njezinom domu.
medjugorje-info.com|Aleteia