medjugorje shop 3

Papa poljubio stopala vođama J. Sudana

U Domu Sv. Marte u Vatikanu, na kraju susreta južnosudanskih vođa 11. travnja papa Franjo uputio je snažan poziv na mir u toj zemlji.

Tom prilikom je neočekivano i izvan protokola poljubio stopala predsjedniku Salvi Kiiru Mayarditu i bivšem vođi pobunjenika i potpredsjedniku Rieku Macharu, Rebecci Nyandeng De Mabio, kao i još nekim sudionicima toga duhovnoga i diplomatskoga susreta, preklinjujući ih da prestanu s ratom u toj zemlji, piše Nedjelja.ba.

Papa je istaknuo kako ih moli „kao brat i od sveg srca” da unatoč svim problemima ne skrenu s puta mira već završe započeti proces pomirenja. „Samo ako ste međusobno složni možete od običnih građana postati očevi nacije”, poručio im je Papa.

Rimski biskup ih je potom pozvao da poštuju primirje potpisano u rujnu prošle godine u Addis Abebi te da se posvete formiranju vlade nacionalnog jedinstva što je najavljeno za svibanj ove godine, također i u kontekstu aktualnoga državnoga udara u Sudanu, jer imaju posebno poslanje i odgovornost za razvoj Južnoga Sudana, u kojem je 2013. počeo krvavi građanski rat tijekom kojeg je poginulo najmanje 400 000 ljudi, čak četiri puta više nego tijekom rata u Bosni i Hercegovini.

Papa je pohvalio i ekumensko zauzimanje Crkava u Južnom Sudanu za mirovni sporazum i rekao da želi zajedno s anglikanskim primasom Justinom Welbyjem posjetiti tu mladu afričku zemlju. Njegov govor završio je molitvom za mir i pomirenje, zaželjevši da ljubav pobijedi mržnju, a opraštanje želju za osvetom.

Sudionici su dobili i Biblije s potpisima pape Franje, canterburyjskoga nadbiskupa Justina Welbyja, i Johna Chalmersa, bivšega moderatora Škotske prezbiterijanske Crkve, s porukom „Traži ono što ujedinjuje. Nadvladaj ono što razdvaja“.

Podsjećamo, Papa Franjo je prihvatio prijedlog canterburyjskoga nadbiskupa da se u Vatikanu od 10. do 11. travnja održi duhovna obnova za političke vođe i biskupe Južnog Sudana kako bi se konačno uspostavio mir i zaustavila ubojstva i progoni u toj zemlji.

Ovaj Papin gest nikako ne opravdava dosadašnje loše postupke spomenutih međusobno suprostavljenih političara, nego je to Papino preklinjanje prisutnih da odmah prestanu s ratom i stradanjem ljudi, jer kako je i sam rekao: "Oni koji vode narod odgovarat će Bogu za svoje postupke. On će nas pitati o našoj službi i upravi, o našoj predanosti miru i dobrobiti učinjenima za članove naših zajednica, osobito najsiromašnijih i marginaliziranih, drugim riječima, pitat će nas račun o našem životu, ali i životu drugih."

Označeno u
Zanima te i ovo?