Tri su riječi na koje se Papa usredotočio u obraćanju – kriza, rane i praćenje. Pronalazim se u vašem iskustvu, koje nas poziva da krizu razmotrimo kao priliku, u ovom slučaju za kvalitativan iskorak u odnosu, rekao je Papa prisutnima. Ovo je jako važno, ne smijemo se bojati krize. Ona nam pomaže da rastemo, moramo paziti da ne upadnemo u sukob, jer tada zatvaramo srce i vrlo je teško naći rješenje. Iz krize se ne može izaći isti, govorio je Papa, ili ćemo biti bolji ili gori. Iz krize je teško izvući se sam, uvijek moramo zajedno izaći.
Dragocjeni dar stavljen na službu drugima
Prisjećajući se odlomka iz Amoris Laetitia koji je posvećen krizama unutar obitelji, Papa je kazao kako ljudske krize proizvode rane na srcu i tijelu. “Rane” je za vas ključna riječ, jer je dio svakodnevnog rječnika Udruge. To je dio vaše povijesti – vi ste ranjeni parovi koji ste prošli krizu i koji ste izliječeni. Zbog toga možete pomoći drugim ranjenim parovima. To je vaš dar, iskustvo koje ste proživjeli i stavili u službu drugima. To je dragocjen dar, kako na osobnoj tako i na razini Crkve, kazao je Papa. Danas postoji velika potreba za ljudima, supružnicima koji znaju posvjedočiti kako kriza nije prokletstvo, već put i prilika. No, kako biste bili vjerodostojni to morate iskusiti. Ne može to biti tek teorijsko izlaganje ili „pobožan poticaj“.
Papa je zahvalio prisutnima jer njihovim svjedočanstvima su mu pomogli da vidi vezu između milosrdnog Samarijanca i uskrsloga Krista koji pokazuje rane učenicima. Ta je poveznica rana, kazao je. Naime u liku milosrdnog Samarijanca se još od spisa crkvenih otaca prepoznaje Isusa, objasnio je Papa. Vaše nam iskustvo pomaže da vidimo kako je Samarijanac upravo uskrsli Krist, koji čuva rane u svom slavnom tijelu i upravo zbog toga može osjećati samilost prema napuštenom ranjeniku, prema svim našim ranama.
Krize čine dio povijesti spasenja
Još je jedna riječ ključna za obiteljski pastoral: praćenje, ističe Papa. To se tiče pastira jer im je dio službe, ali uključuje najprije i supružnike kao zajednica koja prati. Vaše iskustvo, kazao je Papa, rođeno je „odozdo“, kao što se često događa kada Duh Sveti budi nove stvarnosti u Crkvi koje odgovaraju novim potrebama. Tako je slučaj s udrugom „Retrouvaille“.
Suočeni sa stvarnošću tolikog broja parova u poteškoćama ili već razdvojenih, odgovor je prije svega pratiti. U tom je pogledu od pomoći još jedan biblijski događaj, rekao je Papa, a to je susret uskrsloga Krista s učenicima na put u Emaus. Isus počinje hodati pored njih, a da ga ne prepoznaju. Sluša njihove krize, poziva ih da pričaju i da se izraze. Onda im nudi drugu perspektivu, koja je već bila napisana ali nisu razumjeli. Nisu razumjeli da Krist mora trpjeti i umrijeti na križu, da je kriza dio povijesti spasenja. Krize čine dio povijesti spasenja, to je važno, istaknuo je Papa. Ljudski život nije aseptičan, uronjen u alkohol kako ne bi bilo drugih stvari. Ljudski život je život u krizi, život sa svim problemima koji svakodnevno dolaze, rekao je Papa. Pratiti znači „gubiti vrijeme“ kako bismo bili blizu u kriznim situacijama, dodao je. Često je potrebno puno vremena, potrebno je strpljenje, poštovanje, dostupnost, sve je to praćenje. Vi to dobro znate, kazao je Papa članovima Udruge.