medjugorje shop 3

Papa: Potrebno je novo globalno obrazovanje, gesta nade za naše vrijeme

Ravnodušnost i odbacivanje dva su velika zla naše kulture – istaknuo je papa Franjo u videoporuci upućenoj Simpoziju koji se održava radi pokretanja novog globalnog obrazovnog pothvata kroz djelovanje Ujedinjenih naroda, u bliskoj suradnji s projektom Globalnog sporazuma za obrazovanje koji je Papa pokrenuo u listopadu

Na simpoziju pod naslovom „Obrazovanje je čin nade“ koji se održava danas i sutra (16. i 17. prosinca), sudjeluju voditelji pokreta mladih cijeloga svijeta i stručnjaci za to područje. Na susretu koji je u Vatikanu organizirala Papinska akademija društvenih znanosti i Organizacija ujedinjenih naroda, sudjeluje se putem interneta i osobno.

Prvi dan posvećen je pokretanju Misije 4.7, to jest provedbi četvrtog cilja agende Ujedinjenih naroda do 2030. godine, za održivi razvoj koji jamči kvalitetno uključivo i pravično obrazovanje, te promicanje mogućnosti neprestanog učenja za sve i njegove točke 7 kojoj je cilj postići obrazovanje usmjereno na razvoj i način održivog života, ljudska prava, ravnopravnost spolova, promicanje kulture mira i nenasilja, globalnog građanstva i vrednovanje kulturne raznolikosti.

Sveti Otac se sudionicima simpozija obratio putem videoporuke u kojoj je iskazao radost zbog zauzimanja mnogih vlada i institucija na području obrazovanja što je, kako je rekao, uistinu čin nade u odnosu na budućnost i solidarnost s obzirom na nove generacije. To je obaveza koja je sve neophodnija; na tom je području svjetski obrazovni sporazum prekinut i zbog pandemije u kojoj je očitija potreba nove vrste obrazovanja koje će omogućiti prevladavanje trenutne globalizacije ravnodušnosti i kulture odbacivanja.

Ovo je godina prisilne izolacije i isključenja, tjeskobe i duhovne krize, godina u kojoj su mnogi preminuli i godina do sada neviđene obrazovne krize – rekao je papa Franjo u videoporuci i napomenuo – Više od milijarde djece suočilo se s prekidom svojeg obrazovanja. Stotine milijuna djece zaostalo je u mogućnostima društvenog i kognitivnog razvoja. U mnogim zemljama biološku, psihičku i gospodarsku krizu povećala je s njom povezana politička i društvena.

Suočen s tom situacijom Papa je istaknuo potrebu geste nade kako bi se impulsi mržnje, podjele i neznanja nadvladali kroz nove obrazovne mogućnosti utemeljene na socijalnoj pravdi i uzajamnoj ljubavi, to jest kroz novi Globalni sporazum o obrazovanju. Zahvaljujem vam što ste se danas okupili kako bismo omogućili rast naše nade i zajedničkih planova za novo obrazovanje koje će promicati transcendentnost ljudske osobe, cjelovit i održiv ljudski razvoj, međukulturni i vjerski dijalog, zaštitu planeta, susrete za mir i otvorenost Bogu.

Djelovanje Organizacije ujedinjenih naroda je temeljno, jer treba uključiti vlade i društva cijeloga svijeta u napore za novo obrazovanje – rekao je Sveti Otac i citirao riječi svetoga pape Pavla VI. koje je uputio Ujedinjenim narodima tijekom svojeg povijesnog posjeta 4. listopada 1965. godine – Gospodo, učinili ste i činite veliko djelo; odgoj čovječanstva za mir. Konstitucija UNESCO-a koja je usvojena 1945. godine, na kraju drugog svjetskoga rata – rekao je papa Franjo – priznala je da budući da ratovi nastaju u glavama ljudi, u njihovom duhu mora biti postavljena obrana mira.
To je rečeno prije 75 godina, a danas? – upitao je Papa i primijetio – U naše vrijeme, kada je globalni obrazovni sporazum prekinut, sa zadovoljstvom vidim da su se vlade ponovo obavezale usvajanjem Agende do 2030. godine i ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda u sinergiji s globalnim paktom o obrazovanju, da će te ideje primijeniti u praksi. U središtu je ciljeva održivog razvoja prepoznavanje činjenice da je kvalitetno obrazovanje za sve neophodan temelj za zaštitu našeg zajedničkog doma i promicanje ljudskog bratstva.

Globalni sporazum za obrazovanje i Misija 4.7 zajedno će raditi za civilizaciju ljubavi, ljepotu i jedinstvo – istaknuo je Sveti Otac te, obraćajući se na kraju sudionicima Simpozija zaključio – Nadam se da ste pjesnici nove ljudske ljepote, nove bratske i prijateljske ljepote, kao i zaštite zemlje kojom koračamo.

Označeno u
Zanima te i ovo?