Kada je počeo nedavni sukob, obitelj Mardini se preselila iz grada u nekoliko navrata kako bi spriječili da bombardiranja otežavaju Yusrine treninge jer je imala obećavajuću budućnost u plivanju.
Međutim, njena obitelj, njihovi životi i njihove nade položene u natjecanja morali su ostati dio prošlosti. Bili su prisiljeni ostaviti sve kako bi se pokušali spasiti i kako bi pobjegli od rata.
Nakon što su prošli kroz Libanon i Tursku, Yusra i njezina sestra, Sara, platile su krijumčarima kako bi došle do Grčke obale. Zajedno s još 20 osoba, jedne su noći isplovili brodom s nadom da će stići do vrata Europe. Nekoliko minuta nakon što su isplovili i prethodno platili više nego što su si mogli dopustiti, brod je počeo tonuti.
U tom su trenutku Yusra i Sara, bez oklijevanja i savladajući strah i hladnoću , skočile u more s još dvije osobe kako bi povukle barku po valovima do obale otoka Lezbosa (Grčka) te su tako spasile ne samo svoje živote, već i živote ostalih 20 osoba s kojima su krenule u to rizično putovanje.
Znala je da može plivati do najbliže obale, ali imala je i tu odgovornost da i ostalih 20 osoba dođu ondje žive i zdrave.
„Da sam ostavila nekoga da se utopi i umre, ne bih si nikad to oprostila“, rekla je djevojka.
Nastavila je svoje putovanje pješice, vlakom i autobusom kroz 25 dana prelazeći granice Makedonije, Srbije, Mađarske i Austrije, da bi napokon došla do Berlina (Njemačka), gdje je nju i njenu sestru jedna udruga za pomoć izbjeglicama spojila s Wasserfreunde Sandau 04, plivački klub koji je bio u blizini izbjegličkog centra u kojem su živjele. Tu su imali priliku pokazati da je Yusra rođena za plivanje.
Sada se Yusra nalazi u Rio de Janeiru gdje će sudjelovati na Olimpijskim Igrama kao član tima izbjeglica, koji se natječe u istim uvjetima kao i ostalih 206 zemalja koje sudjeluju.
Yusra je predstavljala Siriju na Svjetskom prvenstvu u Turskoj 2012. i kaže kako zna što će imati na umu kada uđe u Maracanu na ceremoniji otvorenja Olimpijskih Igara: „Misliti ću na svoju obitelj, trenera, prijatelje i na sve osobe koje su mi pomogle“.
Kako bi bili dio izbjegličkog tima na Olimpijskim Igrama, prvi tim te vrste u povijesti, sportaši, osim što moraju doseći potrebnu sportsku razinu, moraju imati službeni izbjeglički status potvrđen od strane UN-a.
Predviđeno je da ovaj tim, na ceremoniji otvorenja, bude ispred Brazila – zemlje domaćina ovih Olimpijskih Igara.
Yusrin san je osvojiti zlatnu medalju.
Olimpijske Igre održati će se od 5. – 21. kolovoza u Rio de Janeiru (Brazil), na njima sudjeluje otprilike 10 500 sportaša iz više od 200 zemalja te će se natjecati u 42 discipline.