medjugorje shop 3

Kako manipulira Sotona, ovo su njegovi trikovi

Jedan od način da gledate na korizmu - i kršćanski život općenito - jest da je vidite kao veliki obračun između vas i Sotone koji vas vrijeđa.

Dok odlučujete što ćete učiniti u svom duhovnom životu, razmišljajte o tome kao o procesu u kojem ćete se konačno zauzeti za sebe, javlja Aleteia.

Što je gaslighting?

“Gaslighting” je kolokvijalni aktualni psihološki izraz vezan u kontekstu brige za mentalno zdravlje.

Taj pojam podrazumijeva u kojoj manipulativna osoba suptilno (ili ne tako suptilno) pokušava iskriviti stvarnost kako bi kontrolirala drugu osobu — bilo da se radi o prijatelju koji uvijek izigrava žrtvu kako bi postigao svoje ciljeve ili konkurentu na radnom mjestu koji objašnjava zašto ne biste trebali dobiti promaknuće.

Često se spominje kao narcisoidna taktika kontrole. 

Sveto pismo opisuje taktiku “rasvjetljavanja” izvornog narcisoidnog manipulatora – Sotone.

Priča iz Knjige Postanka o padu Adama i Eve savršen je primjer gaslightinga.

“Je li ti Bog stvarno rekao da ne jedeš sa nijednog stabla u vrtu?”, pitanje je koje postavlja Sotona insinuirajući pri tome da je Bog tiranin. Eva je nasjela. Kaže da postoji samo jedno zabranjeno voće, ali onda slijedi sotonin trag, govoreći da će je Bog ubiti ako ga samo dotakne.

Sotona iste vrste trikova pokušava i s Isusom tijekom njegova boravka u pustinji. On insinuira da bi mu dobri Bog dopustio da pretvori kamenje u kruh, spriječio ga da pati i dao mu moć odvojenu od Božje.

Isus odbija nasjedati na njegove trikove, a Crkva nas u korizmi potiče da slijedimo njegov primjer.

Sotona kaže da zaslužujemo zadovoljstva koja Bog želi zadržati od nas. Korizma je provjera stvarnosti.

Ne moramo zamišljati Sotonu kako nam šapće na uho da bismo razumjeli kako ovo funkcionira. Naši tjelesni apetiti u našem palom stanju to već čine. Vidimo kalorije i naše tijelo ih želi potrošiti; vidimo nešto zavodljivo i poželimo to; vidimo rasipnika vremena i prepuštamo mu se.

Tada nas Sotona kuša: “Bog je tiranin koji ne želi da uživate u svom životu. Ignorirajte ga i zgrabite što možete!” Ipak, stvarnost je takva da Bog ispunjava naše živote zadovoljstvima svake vrste – on ih je sve stvorio te slijeđenje njegovih zakona dugoročno će povećati naše uživanje u životu, a ne smanjiti ga.

Korizmeni post resetira naše razumijevanje svijeta i govori Sotoni — i nama samima — „Užici su dio života, a ne svrha života. Živim za Boga, a ne za zadovoljstvo.”

Sotona nam govori da je novac naš spasitelj. Tjera nas da mislimo da ćemo biti izgubljeni bez novca. Vjerujemo mu. Što bismo bez novca? Uvjerava nas da ga trebamo sve više i više.

Satima radimo za novac, da otplatimo beskrajne dugove. Tada trošimo više, gomilamo imovinu i dublje tonemo u dugove. Novac ispunjava naše misli cijeli dan; prekida nam san noću. Nikada nemamo dovoljno i uvijek se bojimo da ćemo ga izgubiti. Sve svoje povjerenje polažemo u novac i on uvijek iznevjeri naše povjerenje.

Korizmena milostinja zadaje udarac sotonskim lažima o novcu skidanjem našeg idola i unovčavanjem da ga potrošimo na Božju pravu sliku – ljudska bića u potrebi posvuda oko nas.

Stvarnost je takva da Bog ispunjava naše živote zadovoljstvima svake vrste – on ih je sve stvorio te slijeđenje njegovih zakona dugoročno će povećati naše uživanje u životu, a ne smanjiti ga.

Korizmeno vrijeme prilika je da Isusa Krista ponovno stavimo u središte našega života. Provodeći vrijeme razgovarajući s njim, obnavljamo naše prijateljstvo i oblikujemo svoju sebičnu volju prema njegovoj volji punoj ljubavi.

Suprotstavite Sotoninim lažima ove korizme.

On laže. Bog nas je stvorio da budemo sretni, skrojio je svijet po našoj mjeri, a Božji zakoni nam pokazuju kako da ga najbolje iskoristimo.

Korizma se protivi Sotoninim lažima kako bismo ovog Uskrsa mogli započeti potpuno novi život s Bogom.

Označeno u
Zanima te i ovo?