medjugorje shop 3

Grad Sisak zabranio Caritasu humanitarno djelovanje u gradskim školama

Dana 14. ožujka iz Grada Siska na adresu 9 gradskih osnovnih škola stigao je dopis u kojem se prikupljanje humanitarne pomoći dopušta samo Gradskom društvu Crvenog križa, a svim drugim „privatnim humanitarnim organizacijama“ to se zabranjuje, izvijestila je Sisačka biskupija povodom zabrane Grada Siska i gradonačelnice Caritasu Sisačke biskupije da prikuplja humanitarnu pomoć u gradskim školama.

Priopćenje Sisačke biskupije u nastavku prenosimo u cijelosti:

Suprotno tvrdnjama iz Grada, Caritas nije privatna humanitarna organizacija, jer ga je osnovala Katolička Crkva te je i sam pravna osoba i mi se nismo prepoznali u tome. Kada su ravnatelji tražili objašnjenje, dobili su odgovor iz Grada da zbog „sekularnog karaktera škola“ Caritasu nije dopušteno nikakvo djelovanje u školama. Na zamolbu Caritasa, akciju su zapravo provodili vjeroučitelji kao dio nastavnog kurikuluma predmeta katoličkog vjeronauka uz suglasnost nadležnog ravnatelja škole.

Ističemo kako je vjeronauk dio školskog sustava i kako se on ne sastoji samo u teorijskom znanju koje predaju naši vjeroučitelji djeci, čiji roditelji to traže i imaju na to pravo, nego je on i odgojni predmet koji potiče na konkretna djela osobito ljubavi prema bližnjima. Školski vjeronauk stavlja naglasak na cjeloviti odgoj čovjeka te imajući osobito u vidu religioznu dimenziju, na promicanje osobnih i društvenih općeljudskih i vjerničkih vrednota.

 Kršenje vjerskih prava

Smatramo da se ovim postupkom gradskih vlasti Grada Siska flagrantno krše naša vjerska prava i sloboda apostolskog poslanja Crkve koja su zajamčena i Ustavom RH i međunarodnim ugovorima između RH i Svete Stolice. Republika Hrvatska priznaje javno pravnu osobnost Katoličke Crkve i javnu pravnu osobnost svih crkvenih ustanova koje imaju takvu pravnu osobnost prema odredbama kanonskog prava. Kako stoji i u Ugovoru o katoličkom vjeronauku u javnim školama i vjerskom odgoju u javnim predškolskim ustanovama, katoličke vjerske tradicije duboko su ukorijenjene u hrvatskoj kulturnoj baštini, što se u javnom hrvatskom školstvu uzima u obzir, napose u provođenju prikladnih vjersko-kulturnih inicijativa i programa, koje uz školstvo obuhvaćaju najrazličitija područja društvenoga i kulturnoga života.

Na području Sisačke biskupije i Grada Siska školski vjeronauk pohađa između 75% i 95% djece, a ona kao i njihovi roditelji imaju ustavom i zakonom zajamčena vjerska prava. Kako bismo zaštitili vjernike i naša ljudska i vjernička prava zajamčena međunarodnim pravom, osobito Međunarodnim ugovorom Republike Hrvatske i Svete Stolice, bit ćemo prisiljeni učiniti sve korake uključujući i pravne, protiv Grada Siska i gradonačelnice gospođe Kristine Ikić Baniček.

Djelovanje Caritasa

Caritas Sisačke biskupije 7. ožujka o. g. započeo je s provođenjem svoje korizmene akcije „Srcem se najviše daje“ koja se tradicionalno provodi od 2014. godine a cilj joj je prikupljanje prehrambenih namirnica (riža, šećer, ulje, sol, brašno, grah itd.) za potrebe pučke kuhinje Caritasa Sisačke biskupije i najsiromašnije članove našega društva. Ova akcija kao i brojne druge provodi se u 55 osnovnih i srednjih škola na području cijele biskupije. Prošle se godine skupljalo za stradale u potresu, a ove godine skupljene namirnice namijenjene su za 160 korisnika pučke kuhinje koja osim za svoje redovite korisnike sada brine i za izbjegle iz Ukrajine.

Važno je istaknuti kako se upravo Caritas Sisačke biskupije, nakon potresa, tijekom prošle godine brinuo o 5250 obitelji s 15450 članova. Tako je podijeljeno 900 tona donacija hrane, higijenskih potrepština, goriva, građevinskog materijala, grijalica, peći, agregata, namještaja, invalidskih pomagala, odjeće i obuće vrijednosti veće od 44 milijuna kuna. Tu je i donacija Hrvatskog Caritasa od 200 stambenih modula, a 29 dodatnih modula i mobilnih kuća postavio je Caritas Sisačke biskupije.

Vaučere vrijednosti od 5000 do 150 000 kuna dobile su one obitelji čije je kuće bilo moguće sanirati. Kupljeno je i 5 kuća za obitelji s brojnom djecom, izgrađeno 29 montažnih kuća za starije osobe, a u suradnji s Udrugom „Seljaci pomažu seljacima“ izgrađeno je 64 drvenih kuća. Također, Udruga „Kruh svetog Ante“ podigla je 5 kuća, a biskupija Željezno iz Austrije i Udruga „Hrvat S.A.M.“ u akciji „Krov za Hrvatsku“ upravo podiže još pet kuća, zaključuje u priopćenju Sisačka biskupija.

Označeno u
Zanima te i ovo?