Volonterka Hoda za život u Zadru Kristina Japarić rekla je da i ove godine „kroz Hod za život podsjećamo i sebe i druge koliko je važno zaštititi svaki ljudski život, osobito onaj najnezaštićeniji i najnježniji – život djeteta u majčinoj utrobi“. „Naša ljudska i građanska dužnost je štititi i voljeti život – to je temelj na kojem želimo graditi snažnu, pravednu i ponosnu Hrvatsku. Djeca su naše najveće bogatstvo! Želimo Hrvatsku koja s ponosom gleda u budućnost, u kojoj se mladi ne boje živjeti, nego radosno prihvaćaju dar novog života!”, rekla je Japarić.
Volonter Hoda za život u Zadru Karlo Petani istaknuo je važnost zaštite svakog ljudskog života – od začeća do prirodne smrti. ,,Vrijeme je da znanstvena i ljudska činjenica – da život počinje od začeća, bude u službi hrvatskog naroda, hrvatskih obitelji i hrvatske djece. Svi smo mi pozvani biti zaštitnici žena i djece od svakog oblika nasilja. Činjenica je da je svako dijete dar. Kao muškarci, supružnici i očevi, u svojim obiteljima dijelimo obaveze i odgovornosti s našim suprugama i majkama naše djece. Mi hodamo za sve one majke koje u trenutku najveće životne krize nemaju podršku obitelji i društva. Istraživanja pokazuju da je 75% žena koje su imale pobačaj to učinilo zbog ekonomskih razloga ili pritiska okoline. Tražimo da se trudnicama koje se nalaze u teškim životnim prilikama pruži konkretna društvena, zakonska i ekonomska pomoć”, rekao je Petani.
Volonterka Hoda za život u Zadru Marijana Mašić poručila je da pobačaj nikad nije rješenje, on predstavlja prekid života konkretne osobe – neponovljivog ljudskog bića – dječaka ili djevojčice. „Svima nama je važno iskazati svoj građanski stav da svako civilizirano društvo treba štititi one najslabije, a toliko dragocjene. Želimo zakon koji gradi kulturu života, koji jača i štiti ženu i osigurava dostupnost istinitih informacija o razvoju nerođenog djeteta i posljedicama pobačaja i za dijete i za majku. Želimo poslati jasan zahtjev za apsolutnom zakonskom zaštitom života”, navela je Mašić.
Istaknuta je i velika uloga volontera Hoda za život. „To su ljudi različitih dobi i profesija koji daruju svoje znanje, vještine i talente za proslavu ljudskog života kao nečeg najvrijednijeg”, rečeno je na konferenciji za novinare 21. svibnja u Zadru.
Koordinatorica Hoda za život u Zadru Ana-Marija Buntić rekla je da pomoći trudnici – uvijek znači pomoći joj da zaštiti život svog sina ili kćeri. „Poticanje žene na pobačaj – usmrćivanje nerođenog djeteta nikada nije ‘pomoć’. Poruka da pobačajem žena sebe emancipira je – manipulacija“, dodala je Buntić.
„Usmrćivanje nerođenog djeteta je najgori oblik nasilja koji možemo vidjeti, jer se događa na zakonit način. Neprihvatljivo je da netko u 21. stoljeću promiče eugeniku – selekciju i usmrćivanje bolesnih i različitih, pobačaj – prekid života nerođenih i eutanaziju – usmrćivanje starih i bolesnih. Neprihvatljivi su pozivi za kršenjem prava na priziv savjesti i nakana da se ginekologe i zdravstvene djelatnike prisiljava da sudjeluju u usmrćivanju nerođenog djeteta. Ne postoji pravo na prekid života nedužnog ljudskog bića u majčinoj utrobi. Postoji samo pravo na život! Naša ljudska i građanska dužnost je štititi i voljeti život od njegovog začeća, do prirodne smrti!”, rekla je Buntić.
Ove godine u Hodu za život sudjeluje 17 gradova. Prvi put za život, obitelj i Hrvatsku hodat će i građani Šibenika i Karlovca.dfxcv