Vodotoranj će se moći posjetiti već od subote, 31. listopada, uz pridržavanje propisanih epidemioloških mjera.
Objekt Vodotornja sadrži memorijalne stube, memorijalnu sobu i vidikovac te će se u njemu u istome trenutku moći nalaziti najviše 70 osoba. U prizemlju pored Vodotornja nalazi se amfiteatar sa 100 sjedećih mjesta, dječje igralište i kafić.
U Memorijalnoj sobi u Vodotornju postavljeno je šest interaktivnih ekrana s multimedijalnim sadržajem koji govore o Domovinskom ratu, žrtvi Vukovara, ali i povijesti Vodotornja. Iz Memorijalne sobe se Memorijalnom stazom ide na vidikovac, a sama staza simbolizira teški uspon Republike Hrvatske u borbi za slobodu i neovisnost.
Na vidikovcu kraj samoga jarbola s hrvatskim barjakom u spomen na hrabrost i požrtvovnost postavljene su stope pokojnih branitelja Ivana Ivanike i Hrvoja Đalte koji su podizali zastavu na Vodotornju svaki puta kada bi ona za vrijeme napada na Vukovar bila srušena.
Vukovarski vodotoranj visok je gotovo 50 metara - tijekom Domovinskog rata pogođen s više od 600 granata, bio je jako oštećen. Cjelokupni projekt rekonstrukcije i izgradnje Vukovarskog vodotornja odvijao se u tri faze, u sklopu kojih je izgrađeno i parkiralište za osobne automobile i autobuse te popratni sadržaji – kafić s dječjim igralištem i javnim sanitarijama, auditorij s pogledom na Dunav i park.
Prema riječima Brune Paktera, voditelja projekta rekonstrukcije i izgradnje Vukovarskog vodotornja riječ je o građevinskom pothvatu s kakvim se u Hrvatskoj nitko do sada nije susreo.
"Četrdeset i šest milijuna kuna, koliko je stajala rekonstrukcija vodotornja, osiguralo je gotovo 7000 Hrvata diljem svijeta, građani Hrvatske i mnoge tvrtke koji su se svi zajedno uključili u akciju Vukovarski Vodotoranj - simbol hrvatskog zajedništva - rekao je vukovarski gradonačenik Penava. Imena svih donatora bit će ispisana na donatorskoj ploči.