U svom dopisu Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske ističe kako je, shodno proceduri, suglasnost izdalo na temelju stručnog mišljenja Agencije za odgoj i obrazovanje te preporučuje srednjim školama u Republici Hrvatskoj uporabu i korištenje „dokumentarnog filma Stepinac – Kardinal i njegova savjest kao i tematsko planiranje u svrhu izvođenja nastave jer je život i djelo kardinala Alojzija Stepinca svijetli primjer današnjoj mladeži, tražiteljima istine i moralnih uzora“.
„Za 61. obljetnicu smrti blaženog kardinala Alojzija Stepinca nismo mogli ni zamisliti ljepši dar Providnosti. Plod je to višemjesečnog rada na nastavnim materijalima i usuglašavanju s Ministarstvom znanosti i obrazovanja. Unatoč preprekama, došli smo do krajnjeg cilja: zagrebački nadbiskup blaženi Alojzije kardinal Stepinac, njegov život i djelovanje, njegova borba za ljudski život bez obzira na vjeru, rasu i naciju, ušao je u kurikulum nastave povijesti za srednje škole. Zahvaljujemo Ministarstvu znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske na izdanoj suglasnosti. Do sada se u udžbenicima povijesti nadbiskupa Stepinca spominjalo u razdoblju poraća samo usputno, bez ulaženja u važnost njegova lika i djela. Ovom inicijativom mijenja se pristup poučavanju i postiže se nova paradigma: ističe se da je zagrebački nadbiskup kardinal Stepinac važan čimbenik u hrvatskom društvu od početaka njegovog djelovanja pa sve do smrti. Vjerujemo da će učenici prepoznati vrijednost kulturnog nasljeđa, etičnost različitosti, promicanje tolerancije i identiteta koje je zastupao blaženi Alojzije. Nadamo se također da će i profesori povijesti, kao i drugih predmeta za koje je razrađen način uporabe dokumentarnog filma, prepoznati važnost ove teme i uključiti je u svoj izvedbeni plan“, istaknuo je rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić.
Nastavni materijal izradile su predavačica na Odjelu za povijest Vjera Brković i magistra povijesti Marta Petrić.
Tematsko se planiranje nastavnicima u izvedbi preporučuje u trajanju od 2 školska sata (blok sat) za prirodoslovno-matematičke, jezične, prirodoslovne i klasične te opće gimnazije. Učenici će na temelju rada u obradi teme u dokumentarnom filmu moći prosuđivati međusobne odnose različitih društvenih skupina te dinamiku društvenih promjena u Hrvatskoj, Europi i svijetu u prvoj polovici 20. stoljeća. Tijekom nastave analizirat će se utjecaj totalitarnih režima na ljudska prava u prošlosti na primjerima iz Hrvatske i svijeta kao i multikulturalnost na hrvatskom prostoru za vrijeme Drugog svjetskog rata te u poslijeratno doba. Nakon prosudbe moralnih pitanja zločina, stradanja, progona, holokausta i drugih zločina protiv čovječnosti, od učenika se očekuje da aktivno sudjeluju u promicanju i obrani ljudskih prava. Analizom života i djela nadbiskupa Alojzija Stepinca, učenici će prosuditi i vrednovati stvarna obilježja totalitarnih sustava tijekom i nakon Drugog svjetskog rata i njihovo djelovanje na pojedinca i društvo te njegovu svakodnevicu.
U nastavnim materijalima razrađena je i povezanost s predmetima geografija, hrvatski jezik, etika, likovna umjetnost i informatika.
Nastavni materijal bit će uskoro dostupan na mrežnim stranicama Hrvatskog katoličkog sveučilišta.