medjugorje shop 3

Započinju 15. „Dani kršćanske kulture“

Međunarodna manifestacija „Dani kršćanske kulture“ 15. u nizu održava se od 6. do 16. travnja u Splitu, Dubrovniku i Šibeniku.

U sklopu manifestacije posjetitelji će imati priliku posjetiti velik broj kulturnih događaja, s gotovo 70 različitih programskih sadržaja, koncerata, izložbi, tribina, projekcija filmova, predstava, muzejskih programa, predstavljanja knjiga i nosača zvuka. Bit će oko 1 000 sudionika programa.

Manifestacija koja je prvi put održana 2005. u Splitu odvija se pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske, Ministarstva kulture, županija i gradova u kojima se održava, te u suorganizaciji sa Splitsko-makarskom nadbiskupijom, Dubrovačkom i Šibenskom biskupijom.

Jedanaestodnevni program ovogodišnjih 15. dana kršćanske kulture svečano će biti otvoren 6. travnja u 11.30 sati u palači Milesi (HAZU) u Splitu, a manifestaciju će otvoriti splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić. Po otvaranju manifestacije bit će upriličeno i otvorenje izložbenoga Salona suvremene kršćanske likovnosti Ivo Dulčić i dodjela Velike nagrade Salona Ivo Dulčić. Istoga dana u Franjevačkom samostanu fra Ante Antića (Klerikat) započet će intenzivni tečaj ikonopisanja pod nazivom „Sveti Luka – pisac Kristove blagosti“. Kraj prvoga dana manifestacije u Splitu obilježit će humorna monodrama „Kako glumiti normalnog čovjeka“ u velikoj dvorani sjemeništa.

U Dubrovniku će 6. travnja u katedrali u 19.30 sati manifestaciju otvoriti dubrovački biskup Mate Uzinić, a po otvaranju će uslijediti koncert Dubrovačkog simfonijskog orkestra i akademskog zbora Pro Musica iz Mostara.

U Šibeniku svečani program manifestacije započet će također u katedrali u 19 sati gdje će biti održan korizmeni koncert u izvedbi oratorijskog zbora crkve Sv. Marka iz Zagreba Cantores sancti Marci. U sklopu bogatog i raznovrsnog programa ovogodišnjih Dana kršćanske kulture filmski dio programa bit će otvoren filmom „Pavao, Kristov apostol“ u Kinoteci Zlatna vrata u Splitu gdje će se do 16. travnja svakoga dana u 18 sati prikazati 12 raznovrsnih filmova, a još tri filma bit će prikazana i u Dubrovniku i Šibeniku. Tu je i animirani sinkronizirani film za djecu „Ups! Noa je otišao“, koji će biti prikazan 15. travnja. Kao posebna novost, u dvije nedjelje, 7. i 14. travnja, bit će prikazana dva filma iz retrospektive dosadašnjih Dana kršćanske kulture.

Glazbeni program manifestacije obilježit će niz zanimljivih glazbenih događaja s više stotina sudionika iz cijele Hrvatske, a za splitski dio programa valja posebno istaknuti koncert duhovne glazbe „Miserere“ Vokalnog ansambla Antiphonus iz Zagreba te koncert „Stabat Mater“ Antonija Vivaldija kojeg će izvesti Splitski gudački kvartet pod ravnanjem maestra Harija Zlodre. U Dubrovniku treba posebno spomenuti, osim koncerta otvorenja, duhovnu večer Katedralnih madrigalista te koncert duhovnih skladbi u izvedbi klapa i zborova iz Dubrovačke biskupije i Dubrovačkog komornog zbora u Dubrovniku, a u Šibeniku koncert dua Vox Ragusei pod nazivom „Ave Maria gratia plena“ te predstavljanje nosača zvuka „O, Isuse izranjeni“.

U splitskom dijelu programa posjetitelji će imati priliku otići na već tradicionalan izlet pod vodstvom kustosa Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu Ljubomira Gudelja, koji je ove godine osmislio program pod nazivom „Put u postojbinu Šubića“ – izletnici će se upoznati s bogatom poviješću ugledne i slavne obitelji Šubić te obići arheološke lokalitete na području Šibenika, Bribira i Skradina. Osim toga, 13. travnja predviđen je posebni Program za mlade u Solinu, gradu mladih: u suradnji s Arheološkim muzejom u Splitu u jutarnjim satima bit će Prvi mali simpozij Martyres Salonitani– muzejsko-edukativni program za djecu na Manastirinama i u Tusculumu u kojemu će učenici viših razreda iz osnovnih škola u Splitu i Solinu održati izlaganja o ranokršćanskim mučenicima u čast 125. obljetnice Prvog međunarodnog kongresa za starokršćansku arheologiju; u popodnevnim satima u Teatrinu Gradske knjižnice Solin bit će dvije filmske projekcije.

Splićani i Šibenčani i ove će se godine susresti u Ružiću u sklopu bogatog programa koji se tradicionalno održava u crkvi Presvetog Otkupitelja – grobnici obitelji Meštrović u suradnji s Muzejima Ivana Meštrovića, a gdje će biti održan križni put, misa i korizmeni koncert Milosti je čas u izvedbi Gradskog pjevačkog zbora Neuma iz Drniša. Dubrovački program obilježit će Noć muzeja u muzejima franjevačkog i dominikanskog samostana te u riznici katedrale.

Posebna novost ovogodišnjeg programa manifestacije su dramski sadržaji: 6. travnja u velikoj dvorani Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu odigrat će se humorna monodrama pod nazivom „Kako glumiti normalnog čovjeka“ u izvedbi Marija Filipija, a u nedjelju 14. travnja u HNK-u u Splitu ansambl Kolbe iz Zagreba izvest će mjuzikl „Svetac svega svijeta“ o sv. Antunu Padovanskom. I u Šibeniku će ove godine biti mjuzikl, ovoga puta za najmlađe, i to u subotu 13. travnja u 20 sati u šibenskoj katedrali mjuzikl pod nazivom „Učitelja tražim“, izvest će ga Dječji zbor župe sv. Jakova iz Šibenika.

Niz zanimljivih izložbi manifestacije nastavlja se u Dubrovniku izložbom Arhitekt Carlo Fontana i kasnobarokne transformacije grada Rima, a u Šibeniku će biti upriličena izložba fotografija hodočasnika Ivice Bote pod nazivom „Put Sv. Jakova“.

U sklopu manifestacije bit će održan i niz tribina među kojima se posebno ističu: susret „Moji razgovori s Papom“ s autorom dviju knjiga-intervjua s papom Franjom „Oče naš“ i „Zdravo Marijo“, don Marcom Pozzom, zatvorskim kapelanom u Padovi; tribina „Perspektive kršćanstva: bijeg od svijeta, rastakanje u svijetu ili nešto treće?“ Osim toga, poseban tim će predstaviti Laudato TV, u programu pod nazivom „Kontra sili, kontra mraku“. U Dubrovniku posebno se ističu predstavljanje knjige biskupa Ratka Perića „Nada koja ne postiđuje“, zatim predavanje „Zapisano u kostima – antropološka analiza kostiju iz arheoloških istraživanja dubrovačke katedrale“, te predavanje o arhitektu Carlu Fontani u sklopu istoimene izložbe.

Manifestacija Dani kršćanske kulture svečano će biti zatvorena 16. travnja dodjelom nagrade Andrija Buvina utemeljiteljici i direktorici Laudato TV-a Kseniji Abramović, koja svojim zauzetim radom na promicanju kršćanske kulture sredstvima nove evangelizacije već 20 godina vrši velik i važan utjecaj na medijsku i kulturnu scenu u Hrvatskoj.

Označeno u
Zanima te i ovo?