medjugorje shop 3

Je li Crkva sposobna suočiti se s istinom o pitanju klijenata prostitucije koji su većinom 'katolici'

'Tko ide prostitutkama zločinac je koji zlostavlja žene!'

Mladoj Blessing Okoedion, Nigerijki bivšoj žrtvi trgovine ljudima u Italiji, drhtao je glas dok je iznosila svoje gorko svjedočanstvo i pitanje Papi Franji pred 300 mladih osoba sa svih kontinenata koji su se 19. ožujka okupili u Rimu na pripravnom sastanku za Biskupijsku sinodu.

Njeno pitanje na nesigurnom talijanskom jeziku je bilo otprilike ovako: “Je li Crkva, koja je još uvijek previše šovinistička, sposobna suočiti se s istinom o pitanju klijenata prostitucije koji su većinom 'katolici' i može li Crkva još uvijek biti vjerodostojna kada mladima govori o slobodi?”

“Ovo pitanje je bez anestezije”, komentirao je Papa, nadodavši: “I odgovor je, također, bez anestezije. Pitanje je teško. Želim zaiskati oprost od vas i od društva, zbog svih katolika, kršenih osoba koji čine taj zločinački čin. I molim vas, ako jedan mladić ima tu naviku, neka je se okani. Zločinac je tko to radi! Ali Oče, zar se ne može voditi ljubav? Ne, ovo nije vođenje ljubavi, ovo je zlostavljanje žene! Nemojmo miješati pojmove!”, oštro i nedvosmisleno je kazao Sveti Otac.

Bolesni mentalitet

Korijen svega, nastavio je Papa prekinut pljeskom mladih, je u bolesnom mentalitetu, onom zbog kojega žena biva iskorištena. "Do današnjega dana još uvijek nema feminizma koji je uspio to iskorijeniti iz dubine savijesti i kolektivne mašte. Žena se mora iskoristiti… Tako to tumači ova bolest čovječanstva, bolest koja je način društvenog razmišljanja”, ocijenio je Papa.

Papa je potom mladoj Blessing i drugim mladima koji su ga slušali prenio iskustva djevojaka koja je čuo tijekom jednoga Petka Milosrđa kada se susreo s nekoliko djevojaka žrtava trgovine ljudima. “Za ne povjerovati… Jedna djevojka bila je oteta u Moldaviji i odvežena u automobilu, svezana u prtljažniku sve do Rima. Zaprijetili su joj, ako pobjegne, da će joj ubiti roditelje. Jednoj drugoj su odrezali uho zato što nije donijela izrabljivačima zatraženi iznos novca. Potom su bile i one iz Afrike koje su bile prevarene raznim obećanjima da će dobiti posao i redovitu plaću za posao hostesa. One pak nisu bile otete, ali su prevarene i odmah ubačene u ovaj prljavi posao”, prepričao je Papa. “Ove žene započnu raditi i u tom trenutku u njima počinje obrambena šizofrenija, kada izoliraju srce i razum i kažu ‘Ovo je moj posao’, te se i ne trude spasiti unutarnje dostojanstvo, budući da je ono izvanjsko, društveno, na podu. Tako se brane bez ikakve nade",dodao je.

Mafija, te stigme društva i obitelji

“Neke uspiju pobjeći”, objašnjava Papa, “ali mafija ih progoni, traži i katkad se osveti”. Drugima koje se uspiju spasiti ostaje možda i teži problem: društvena stigma ili stigma vlastite obitelji. Prema njegovim riječima, kada se oslobode, nemaju hrabrosti vratiti se kući. "Postoji dostojanstvo obitelji i nemaju hrabrosti reći istinu, ne mogu… ne zato što su kukavice, nego upravo jer jako vole svoje obitelji i ne žele da njihovi roditelji, braća i sestre, budu zaprljani tom pričom. I onda obilaze okolo tražeći posao. To je ropstvo", dodao je Sveti Otac.

Klijenti su katolici

“Ovdje u Italiji, govoreći o klijentima, vjerujem da su 90% njih kršteni, katolici… Kad samo pomislim na odvratnost koje te djevojke moraju osjećati. Sjećam se jedan put se dogodila nesreća u Buneos Airesu u jednoj diskoteci u kojoj je poginulo 200 osoba. Otišao sam u bolnicu obići ranjene i na intezivnoj njezi su bila dva starca. Bili su izgubili svijest nakon moždanog udara. Rečeno mi je da su ta dvojica tu donešeni iz javne kuće. I stari, i mladi… ove djevojke sve podnose…”, prenio je Papa.

Poziv mladima na aktivno djelovanje

Naglasio je kako, na sreću, postoje zajednice poput Don Orneste Benzi, utemeljitelja Zajednice Ivan XXIII., koja spašava ove djevojake  pohvalivši njihov način djelovanja i njihovu ustrajnost. Potom je pozvao i druge da se pridruže takvoj inicijativi. “Ovim djevojkama najbolje mogu pomoći žene, redovnice, no postoje i žene koje ih prodaju. Neke od tih žena koje ih iskorištavaju sebe smatraju katolkinjama… Možda su manjina, ali ima i takvih. A i među klijentima ima i onih koji sebe smatraju katolicima, te možda čak ujutro odlaze na svetu misu, a potom ovim ženama”, kazao je Sveti Otac te pozvao mlade osobe da se uključe u borbu protiv toga “strašnog zločina protiv čovječnosti”.

KT | Nedjelja.ba

Zanima te i ovo?