medjugorje shop 3

Papa o sakramentu potvrde: Duh Sveti je dar, a krizma je njegov vidljivi pečat

Sveti je Otac na današnjoj općoj audijenciji nastavio niz kateheza o sakramentu potvrde. Po završetku kateheze skupina južnokorejskih taekwondoaša pokazala je svoje vještine te su potom raširili transparent na kojem je pisalo: Mir je dragocjeniji od pobjede

Duh Sveti kojeg primamo u sakramentu potvrde nezasluženi je dar kojem trebamo dopustiti da nas oblikuje kako bismo odražavali Isusa u današnjem svijetu – istaknuo je papa Franjo za vrijeme današnje opće audijencije na Trgu svetoga Petra u Vatikanu nastavljajući niz kateheza o sakramentu potvrde ili krizme. Na poseban je način promišljao o unutarnjoj svezi toga sakramenta s čitavom kršćanskom inicijacijom (usp. Sacrosanctum Concilium, 71).

Obnova krsnih obećanja
Sveti je Otac podsjetio da se krizmanici prije primanja duhovnog pomazanja, koje učvršćuje i jača krsnu milost, pozivaju na obnovu obećanja koje su na dan krštenja dali njihovi roditelji i kumovi. Sada oni sami ispovijedaju vjeru Crkve, spremni odgovoriti s „vjerujem“ na pitanja koja im upućuje biskup; spremni, naročito, vjerovati u Duha Svetoga, koji je Gospodin i daje život, a koji im se danas, putem sakramenta potvrde, na poseban način podjeljuje, kao što je nekoć bio podijeljen apostolima na dan Pedesetnice.

Darovi i plodovi Duha Svetoga
Budući da silazak Duha Svetoga zahtijeva srca okupljena u molitvi (usp. Dj 1,14), biskup nakon tihe molitve zajednice, šireći ruke nad okupljene potvrđenike, zaziva Boga da na njih izlije svoga svetog Duha Branitelja – kazao je Papa i nastavio – Jedan je Duh (usp. 1 Kor 12,4), ali dolazeći nam donosi sa sobom bogatstvo darova: mudrost, razum, savjet, jakost, znanje, pobožnost i strah Božji. Prema proroku Izaiji, ti darovi su sedam vrlina Duha koje su izlivene na Mesiju kako bi ispunio svoje poslanje (usp. Iz 11,2).
I sveti Pavao opisuje obilat plod Duha koji je ljubav, radost, mir, velikodušnost, uslužnost, dobrota, vjernost, blagost, uzdržljivost (usp. Gal 5,22-23) – napomenuo je Sveti Otac – Jedan Duh raspodjeljuje brojne darove koji obogaćuju jednu Crkvu: On je autor različitosti, ali je istodobno tvorac jedinstva. Tako Duh udjeljuje sva ta bogatstva koja su različita, no na isti način tvori sklad, odnosno jedinstvo svih tih duhovnih bogatstava koje mi kršćani imamo – kazao je.

Polaganje ruku i pomazanje krizmom
Papa je potom podsjetio da se, prema apostolskoj tradiciji, Duh koji upotpunjuje krsnu milost priopćava polaganjem ruku (usp. Dj 8,15-17; 19,5-6; Heb 6,2). Kako bi se bolje izrazilo izlijevanje Duha koji prožima one koji ga primaju, toj je biblijskoj gesti ubrzo pridodano mazanje mirisavim uljem, to jest krizmom, koje se i na Istoku i na Zapadu sačuvalo sve do danas (usp. KKC 1289).

Ulje, odnosno krizma, terapeutska je i kozmetička tvar koja, ulazeći u tjelesno tkivo, liječi rane i čini tijelo mirisavim – rekao je papa Franjo i dodao – Zbog tih ga je kvaliteta preuzeo biblijski i liturgijski simbolizam kako bi izrazio djelovanje Duha Svetoga koji posvećuje i prožima krštenika, ukrašavajući ga karizmama. Sveti je Otac potom usmjerio pažnju na bitni obred sakramenta. Objasnio je da se sakrament podjeljuje pomazanjem krizmenim uljem na čelo potvrđenika, koje izvodi biskup polažući ruke i govoreći: „Primi pečat dara Duha Svetoga“. Duh Sveti je dar, nevidljivi dar, a krizma je njegov vidljivi pečat – napomenuo je.

Primajući na čelo znak križa s mirisavim uljem, krizmanik time prima neizbrisiv duhovni biljeg, „karakter“, koji ga savršenije suobličuje Kristu i daje mu milost da među ljudima širi „dobar miomiris“ (usp. 2 Kor 2,15) – kazao je Papa.

Duh je nezasluženi dar
Zatim je usmjerio pažnju na poziv svetoga Ambrozija novopotvrđenicima: „Sjeti se dakle da si primio duhovni znak (…) i čuvaj što si primio. Bog te Otac obilježio svojim znakom, Krist Gospodin te potvrdio i u tvoje srce stavio zalog Duha“ (De mysteriis 7,42; KKC 1303). Duh je nezasluženi dar, koji trebamo primiti sa zahvalnošću, stvarajući mjesta za njegovu neiscrpnu kreativnost – rekao je Sveti Otac i zaključio – To je dar koji trebamo brižno čuvati, slijediti poslušnošću, dopuštajući se, poput voska, oblikovati njegovom vatrenom ljubavlju kako bismo odražavali Isusa Krista u današnjem svijetu (Gaudete et exsultate, 23).

Nastup taekwondoaša: Poruka mira
Nakon kateheze južnokorejski su sportaši iz Federacije Taekwondoa pokazali svoje vještine. Po završetku demonstracije mladi su sportaši, koji su bili odjeveni u crno i bijelo, pustili bijelu golubicu u zrak i raširili transparent na kojem je pisalo: „Mir je dragocjeniji od pobjede“. Zahvaljujem korejskim sportašima na njihovom nastupu koji je bio očitovanje njihove želje za mirom – kazao je Papa dodajući da je to bila poruka mira za čitavo čovječanstvo.

Zanima te i ovo?