Papa Franjo je danas stigao u apostolski pohod Bugarskoj. Poslijepodne na misi u Sofiji, rekao je da nam evanđelje današnje liturgije pomaže uroniti u radost na koju nas Gospodin poziva podsjećajući nas na tri stvarnosti koje obilježavaju naš život kao učenika, a to su: Bog zove, Bog iznenađuje i Bog ljubi.
Isus je pozvao Petra da ostavi svoje zanimanje, a nakon iskustva koje je doživio uz Gospodina i Njegovog navještaja uskrsnuća, Petar se zajedno s ostalim učenicima vraća prijašnjem životu i zanimanju – rekao je Papa i primijetio – Patnja, razočaranje i izdaja postali su težak kamen koji je bilo teško ukloniti iz njihova srca. Osjećali su se ranjeni, žalosni i grešni, te se radosna vijest uskrsnuća još nije ukorijenila u njihovom srcu.
Gospodin zna kolika je napast koja nas želi vratiti u prijašnji život – rekao je Sveti Otac i nastavio – Petrove su mreže simbol nostalgije za prošlošću i za onim što je napustio. Pred iskustvom neuspjeha i boli, te činjenice da se stvari nisu dogodile kako su se nadali, pojavljuje se uvijek napast obeshrabrenja i odustajanja. Razočaranje i žalost nagrizaju svaku nadu. To je bezlični pragmatizam svakodnevnog života Crkve u kojem sve naizgled teče uobičajenim tijekom, a zapravo vjera sve više slabi i zapada u svoje jadnije stanje.
No, upravo tada u Petrov neuspjeh dolazi Isus, počinje od početka i ide mu u susret – rekao je papa Franjo i napomenuo – Gospodin ne čeka idealne situacije i stanja duše, nego ih stvara. Ne očekuje susretati osobe bez problema, razočaranja, grijeha i ograničenja. Sam se suočio s grijehom i razočaranjem kako bi susreo sve ljude i pozvao ih da idu dalje. Kada ga prihvatimo, uzdižemo se i prihvaćamo svoju budućnost, ne kao mogućnost nego kao stvarnost. Kada Isusov poziv usmjerava život, srce se pomlađuje.
Bog je Gospodar iznenađenja koji poziva na ostvarivanje iznenađujućih stvari – rekao je Papa i dodao – Gospodin poziva učenike praznih mreža na neobičan ribolov. Daje im samopouzdanje i potiče da ponovo riskiraju, ništa ne smatrajući izgubljenim; razbija zatvorenost, vraća hrabrost koja je sposobna nadvladati sumnju, nepovjerenje i strah. Iznenađuje kada poziva ne samo baciti mreže, nego i sebe, te gledati život Njegovim očima koji „u grijehu vidi djecu koju treba podići; u smrti braću koju treba uskrisiti; u razočaranju srca koja treba utješiti“. Gospodin ljubi vaš život i onda kada se bojite gledati ga i uzeti u svoje ruke.
Bog ljubi i ljubav je njegov jezik. Stoga, Petra i nas potiče da govorimo istim jezikom. Petar prihvaća poziv i shvaća da ljubiti znači prestati biti u središtu. Ne polazi više od sebe nego od Isusa. Priznaje da je slab, razumije da ne može ići dalje samo svojim snagama. Oslanja se na Gospodina i na snagu Njegove ljubavi. To je naša snaga koju svaki dan trebamo obnavljati. Biti kršćanin poziv da vjerujemo da je ljubav Božja veća od svakog ograničenja i grijeha – zaključio je Sveti Otac.