„Kako je poznato, od Drugog vatikanskog općeg sabora do danas je crkveno Učiteljstvo“ po pitanju obitelji i života „opširno razvijeno i produbljeno“ – napomenuo je Papa, dodajući: „Nedavna Sinoda o obitelji, s apostolskom pobudnicom Amoris laetitia, dodatno je proširila i produbila taj sadržaj“. Poželio je da „okruženje promišljanja budu granice“ te da „i u teološkom studiju nikada ne izostane pastoralna perspektiva i pažnja za rane čovječanstva“.
Povodom reforme Rimske kurije – napisao je Papa – činilo mi se prikladnim da i ustanove u službi Svete Stolice s aktivnostima proučavanja i formacije o temama koje se tiču braka, obitelji i života budu obnovljene i dalje se razvijaju kako bi njihovo djelovanje bilo „uvijek sve jasnije na horizontu milosrđa“.
Kao predsjednika Papinske akademije za život – napisao je Papa nadbiskupu Pagli – potičem te da se brineš o novim izazovima vrijednosti života. Mislim na različite vidike koji se tiču skrbi za dostojanstvo ljudske osobe u raznim životnim razdobljima, međugeneracijskog poštovanja, zaštite dostojanstva svakog pojedinog ljudskog bića, promicanja kvalitete ljudskoga života koja objedinjuje materijalne i duhovne vrjednote, u perspektivi vjerodostojne „humane ekologije“, koja pomaže pronaći izvorni sklad u stvorenome između ljudske osobe i čitavoga svemira.
U tom pogledu – nastavio je Sveti Otac – bit će „korisno promicati plodne odnose između Akademije i Instituta Ivan Pavao II.“ Potaknuo je mons. Pagliu na „srdačan dijalog“ i suradnju s drugim znanstvenim ustanovama te akademskim centrima, „i na ekumenskom ili međureligijskom području“.
„Prignuti se nad čovjekove rane, kako bi ih se razumjelo, povilo i liječilo je zadaća Crkve koja se pouzdaje u svjetlo i snagu uskrsloga Krista, koja se može suočiti i s područjima napetosti i sukoba kao 'poljska bolnica' koja živi, naviješta i izvršava poslanje spašavanja i liječenja upravo tamo gdje je život pojedinaca najugroženiji novim kulturama nadmetanja i odbacivanja“ – ustvrdio je papa Franjo.
Na koncu je istaknuo povezanost Akademije za život i Instituta Ivan Pavao II. s novoustanovljenim Dikasterijem za laike, obitelj i život. Mons. Pagli je poželio plodan rad u znanosti, kulturnom istraživanju i akademskoj formaciji u skladu s aktivnostima raznih tijela Rimske kurije.