Slaveći svetu misu Papa je istaknuo primjer don Tonina kao istinskog Isusova svjedoka koji ide u svijet donoseći evanđeosku poruku nade i milosrđa. Polazišna točka njegove propovijedi bila su liturgijska čitanja usredotočivši se na dva središnja elementa kršćanskog života: kruh i riječ.
Ističući da je kruh ključno jelo za život i da nam se Isus u evanđelju nudi kao Kruh života, Papa je rekao da euharistija nije samo predivan obred, nego zajedništvo ljubavi koje poziva svakog kršćanina da bude okrjepljen Gospodinom kako bi se darovao drugima. Podsjećajući na riječi don Tonina Bella, Sveti je Otac kazao da djela ljubavi nisu dovoljna ako nedostaje ljubav djelā, ako nedostaje ljubav u kojoj se rađaju djela; ako nedostaje polazišna točka koja je euharistija, svaki pastoralni angažman završava kao vrtlog stvari.
Papa Franjo je rekao da je živjeti za druge „zaštitni znak“ kršćana, dodajući da bi se ispred svake crkve moglo postaviti upozorenje: Nakon mise nitko više ne živi za sebe, nego za druge. Don Tonino je živio na taj način – nastavio je Papa – među svojim narodom bio je biskup-služitelj. Napomenuo je kako je don Tonino sanjao Crkvu koja je gladna za Isusom i nesnošljiva prema svjetovnosti; Crkvu koja vidi tijelo Kristovo u neudobnim svetohraništima jada, trpljenja i osamljenosti.
Upozorio je da euharistija ne trpi sjedenje te je pozvao vjernike da se pitaju: Je li im draže da ih za stolom poslužuje Gospodin ili da ustanu i poslužuju poput Gospodina? Vraćaju li u životu ono što prime na svetoj misi? A kao Crkva mogli bismo se pitati: nakon toliko pričesti, jesmo li postali ljudi zajedništva? – kazao je Papa i nastavio – Kruh života je također Kruh mira i, kao što je don Tonino smatrao, mir dolazi sa suživotom, u zajedničkom blagovanju kruha s drugima jer su sukobi i rat ukorijenjeni u nepoznavanju drugoga. Mi koji imamo udjela u kruhu jedinstva i mira pozvani smo ljubiti svako lice, izliječiti svaku ranu, uvijek i posvuda biti graditelji mira – rekao je Sveti Otac.
Usmjeravajući svoju pažnju na temu „Riječi“, papa Franjo je kazao da se ništa ne može steći samo raspravom o Isusovim riječima. Isusova Riječ – nastavio je Papa – jest hoditi u životu, a ne sjediti i razgovarati o tome što ide, a što ne. Don Tonino potaknuo je svoj narod da prijeđe s riječi na djela, potičući i podupirući one koji nisu imali hrabrosti promijeniti se – kazao je Sveti Otac.
Razmišljajući o prvom čitanju u kojem se Uskrsli Isus obraća Savlu i od njega traži da stavi svoj život na kocku govoreći mu: „[U]stani, uđi u grad i reći će ti se što ti je činiti“ (Dj 9,6), Papa je rekao da je prva stvar koju trebamo izbjeći „ne ustati“, odnosno podvrći se životu, biti zahvaćen strahom. Podsjetio je kako je don Tonino običavao govoriti „ustani“, jer moramo stajati pred Uskrslim: moramo ustati i usmjeriti pogled prema gore jer Isusov se apostol ne može provlačiti kroz život živeći s malenim zadovoljstvima.
Gospodin od svakog nas traži da idemo naprijed, da imamo hrabrosti napustiti svoju udobnost i riskirati – kazao je Sveti Otac i dodao – Kršćanski se život mora uložiti za Isusa i trošiti za druge. Kao što je don Tonino običavao govoriti: U kojoj se god situaciji nađemo, pozvani smo biti nositelji uskrsne nade, služitelji svijeta, a ne zaposlenici. Lijepo je biti glasnik nade, jednostavni i radosni djelitelj uskrsne Aleluje – rekao je papa Franjo.
Konačno, Papa je pozvao prisutne da budu ponizni jer poniznost ne znači biti sramežljiv ili bezvoljan, već to znači biti poslušan Bogu i „oplijeniti“ samoga sebe. A jednom kad se lišimo drskosti i oholosti, Riječ Božja nas oslobađa, omogućuje nam ići naprijed, ponizno i hrabro, te nas čini istinskim Isusovim svjedocima u svijetu – kazao je papa Franjo i zaključio – Draga braćo i sestre, na svakoj se misi krijepimo Kruhom života i spasiteljskom Riječju: živimo ono što slavimo! I tako ćemo, poput don Tonina, biti izvori nade, radosti i mira, prenosi hr.radiovaticana.va.