Eksplozije koje su 4. kolovoza 2020. uništile Beirut dodatno su pogoršale stanje u Libanonu koji je već ionako pogođen teškom gospodarskom i političkom krizom.
Oštećeno je ili pak potpuno uništeno na stotine zgrada, uključujući silose u kojima se nalazilo otprilike 85% državnog žita, kao i brojni domovi. Takva je situacija opisana u apelu Vijeća kršćanskih Crkava Bliskog Istoka, objavljenom 16. kolovoza. Tim nedaćama pridodaje se još i uništenje najmanje triju kršćanskih bolnica koje su primale kršćanske i muslimanske pacijente, a bile su posebno važne za liječenje osoba oboljelih od bolesti COVID-19.
Vijeće kršćanskih Crkava Bliskog Istoka naglasilo je, među ostalim, da su oštećene i brojne povijesne kršćanske škole u četvrtima Gemmayzeh, Mar Mikhaël i Achrafieh koje su teško pogođene i to samo nekoliko tjedana prije početka nove školske godine u rujnu.
Kršćanska četvrt u Beirutu potpuno je razorena, a najmanje deset crkava je uništeno. Upravo je zbog toga bitno da međunarodna zajednica, Crkve drugih zemalja te humanitarne organizacije, ne ostave zemlju cedrova samu – istaknuo je u razgovoru za Radio Vatikan otac Rouphael Zgheib, nacionalni ravnatelj Papinskih misijskih djela u Libanonu i član Vijeća kršćanskih Crkava Bliskog Istoka.
Tijekom brojnih krizā s kojima se Libanon morao suočiti u svojoj nedavnoj prošlosti, kršćanske su Crkve uvijek pomagale stanovništvu, ali danas – primijetio je otac Zgheib – jednostavno nisu u mogućnosti ponuditi svoje usluge budući da su i njihove zdravstvene i obrazovne strukture uništene, a za njihovu će obnovu biti potrebne stotine milijuna dolara.
Dosadašnji rad brojnih volontera, koji od 4. kolovoza rade sve, zaista je hvalevrijedan. Započeli su s uklanjanjem ruševina s ulica, crkava i bolnica te su pomagali stanovništvu, posebice najslabijima i najpotrebitijima. Uz to, samostani i škole ustupili su svoje prostore kako bi smjestili osobe koje su ostale bez doma, a osigurana je i podjela hrane i lijekova.
Vijeće kršćanskih Crkava Bliskog Istoka sa svoje se strane već aktiviralo kako bi pružilo potporu unesrećenim obiteljima dijeleći im pribor za osobnu higijenu, kuhinjske potrepštine, posteljinu, hranu, lijekove, te sredstva za zaštitu od bolesti COVID-19. Volontere su također opskrbili sredstvima za čišćenje crkava, bolnica i ulica.
Pomoć uključuje i opskrbu lijekovima za mnoge oboljele od kroničnih bolesti i tumora – napomenuo je otac Rouphael. Idući je korak sudjelovanje Vijeća u obnovi kuća, škola i oštećenih ambulanti. Cijelo to zalaganje ne bi bilo moguće ostvariti bez međunarodne potpore. Iz toga proizlazi i poziv za pomoć Vijeća kršćanskih Crkava Bliskog Istoka kako bi se time olakšao golemi teret koji je na Crkvama, te pomoglo stanovništvu i ugroženim obiteljima koje je zadesila ta strašna tragedija.