Australska konferencija katoličkih biskupa objavila je izjavu „Pozvani donositi nadu u Jubilarnoj godini“, pozivajući katolike da svojim glasovanjem aktivno doprinesu izgradnji pravednijeg i humanijeg društva, u skladu s vlastitom savješću i socijalnim naukom Crkve.
Biskupi podsjećaju da izbori nisu samo građanska dužnost, već i prilika za promicanje općega dobra. Ističu da društvena polarizacija ugrožava društvenu koheziju i pozivaju na mirno rješavanje sukoba kroz demokratske procese, a ne nasiljem ili zastrašivanjem. “Nijedan političar ni politička stranka ne mogu riješiti sve probleme. Demokracija zahtijeva dijalog, odgovornost i sudjelovanje savjesnih građana”, poručuju biskupi, pozivajući vjernike da oblikuju svoje savjesti kroz molitvu, razum, Sveto pismo i crkveni nauk.
U izjavi se naglašava važnost razmišljanja o ključnim moralnim i društvenim pitanjima kao što su svetost ljudskog života od začeća do prirodne smrti, zaštita i potpora obiteljima, vjerske slobode i prava savjesti, skrb za stvoreni svijet te promicanja općeg dobra i pravednog društva u kojem svi mogu napredovati. Biskupi upozoravaju i na porast antisemitizma potaknut ratom na Bliskom istoku, ponavljajući svoju osudu svakog oblika mržnje i diskriminacije. U izjavi se nalazi i molitva kojom se zaziva Kristovo vodstvo nad australskim narodom i milost za pravedne odluke.
Izjava australskih biskupa završava molitvom za Božje vodstvo nad australskim narodom, te australski biskupi podsjećaju na temeljna načela katoličkog socijalnog nauka: ljudsko dostojanstvo, opće dobro, supsidijarnost i solidarnost.
U Australiji se približavaju savezni izbori (3. svibnja), a u političkoj utrci za novo četverogodišnje vodstvo nalaze se aktualni premijer Anthony Albanese i vođa oporbe Peter Dutton. U središtu kampanje su pitanja troškova života, stanovanja, zdravstva, sigurnosti, migracija i klimatskih promjena, u atmosferi izražene političke polarizacije.
Prema podacima australskog popisa stanovništva iz 2021. godine, u Australiji živi 5.075.910 katolika, što čini 20 % ukupnog stanovništva. Ovo predstavlja pad u odnosu na 2016. godinu, kada je broj katolika iznosio 5.291.834, odnosno 22,6 % populacije. Ti podaci odražavaju širi trend smanjenja broja osoba koje se identificiraju s kršćanstvom u Australiji, dok istovremeno raste broj onih koji se izjašnjavaju kao nereligiozni.