Katolička umjetnost kroz povijest je služila mnogim funkcijama, od vjerskog obrazovanja do duhovne inspiracije, piše Aleteia.
Najpoznatija i najcjenjenija umjetnička djela, međutim, blijeda su u usporedbi s jednostavnim rezbarenjem na zidu nacističkog zatvorskog logora. Iako nema boje i malo je definicije, komad je isklesan u umjetnikovom najočajnijem trenutku. Djelo izražava nadu i povjerenje u Krista koji leti pred licem straha i očaja koncentracijskog logora.
U zloglasnom logoru iz Drugog svjetskog rata, Auschwitzu, ne nedostaje inspirativnih priča o katoličkoj ustrajnosti pred progonima. Tamo se sveti Maksimilijan Kolbe žrtvovao da spasi Židova, koji je preživio zatočeništvo i nastavio prisustvovati Kolbeovoj beatifikaciji. Primjer svetog Maksimilijana Kolbea je onaj koji je nadahnjivao i potaknut će predanost generacijama.
Rezbarija
Iza ugla ćelije u kojoj je sveti Maksimilijan Kolbe doživio svoju sudbinu, još jedan primjer izdržljivosti katoličke vjere i dalje postoji. U zatvorskoj ćeliji 21 nalaze se dvije rezbarije: Presveto Srce Isusovo i Raspeće.
"Sacred Heart of Jesus" etched into the wall of Cell 21, Auschwitz, by Stefan Jasienski, a senior polish officer and member of the elite Silent Unseen unit.
— Visegrad 24 🇨🇿🇭🇺🇵🇱🇸🇰 (@visegrad24) June 3, 2021
S. Kathy DeVico, opatica iz samostana Redwoods identificira umjetnika kao Stephana Jasienskog, 2. poručnika poljskih oružanih snaga. Jasienski, ratni zarobljenik, isklesao je ove slike koristeći svoje vlastite nokte. Preminuo je u Auschwitzu 1944. godine, ali njegovo objavljivanje vjere ostaje na zidu do danas.
O umjetniku je opatica DeVico napisala:
Što je spriječilo Stephanovo srce da se ne stvrdne od gorčine? Što ga je spriječilo da ‘mrzi’ svoje neprijatelje? Jasno je da je njegova molitva, njegov cilj, dok je sjedio u svojoj zatvorskoj ćeliji skicirajući ovu sliku noktom, bio da njegovo srce postane poput Kristova srca. ‘Isusovo srce slika naše najiskrenije srce’ … možda je Stephan svoje srce pronašao kroz Kristovo srce.