Kina nastavlja uništavati kršćanstvo unutar svojih granica

Desetljećima je kineska vladajuća stranka Kineska komunistička partija (KKP) nastojala kontrolirati i ograničiti kršćanstvo unutar svojih granica. Njihov krajnji cilj je da vjera potpuno nestane iz Kine.

KKP je objavila svoju izjavu o stajalištu prema religiji 1982., u kojoj tvrdi da „će socijalizam na kraju zamijeniti religiju“, piše persecution.org, prenosi nedjelja.ba.

„Tek nakon postupnog razvoja socijalističke civilizacije, sa svojim vlastitim materijalnim i duhovnim vrijednostima, religija će postupno nestati. Tek kada uđemo u ovo novo doba, konačno će nestati sve što pokazuje religiozno lice u sadašnjem svijetu“, stoji u izjavi.

Osim toga, članovima KKP izričito je rečeno da moraju biti ateisti te im je zabranjeno slijediti Boga.

„Član KKP pripada marksističkoj političkoj stranci i uopće ne može biti sumnje da (oni) moraju biti ateisti, a ne teisti“, objašnjeno je u izjavi.

Sinizacija

Iako kineski građani imaju određeni oblik vjerske slobode, oni se pomno nadziru kako bi se osiguralo da unutar Crkava ne bude govora o anti-kineskim ili anti-socijalističkim stavovima.

Kako bi postigla potpunu socijalističku kontrolu nad svojim narodom, Kina koristi različite taktike kako bi ugušila one koje smatra prijetnjom, često ciljajući na kršćanstvo.

Kršćani koji su govorili protiv socijalizma uhićeni su i zatvoreni zbog svoje vjere, a Crkve koje su stekle prevelik utjecaj su zatvorene. Osim otvorenog progona, kineska vlada osmislila je podmuklije strategije kako bi udarila u srce kršćanstva.

Jedna od takvih taktika je sinizacija, proces u kojem kineski dužnosnici pozivaju vjerske institucije da učine „Kinu i socijalističke ideje svojim najvećim prioritetom i usklade svoja ministarstva s idejama socijalizma“. U sklopu ovog procesa, vlasti su navodno uklonile križeve s različitih kršćanskih crkava 2020. „jer su njihovi križevi bili viši od zastave zemlje“.

Skidanje križeva

U objavi na X (bivši Twitter), evangelist Franklin Graham izrazio je solidarnost s progonjenim kršćanima.

„Uklanjanje križeva neće promijeniti istinu o poruci križa i moći Isusa Krista da preobrazi živote i spasi duše za vječnost“, izjavio je Graham.

Daljnji pokušaji smanjivanja utjecaja kršćanstva uslijedili su 2017. kada su članovi KKP navodno posjetili mnoga kršćanska kućanstva u okrugu Yugan. Tamo živi više od milijun ljudi, a procjenjuje se da je 10% građana kršćana. Stranački dužnosnici potaknuli su tisuće kršćana da skinu križeve i slike Isusa Krista sa zidova svojih domova i zamijene ih slikama kineskog predsjednika Xi Jinpinga. Dužnosnici KKP navodno su rekli građanima da će im „socijalizam i predsjednik Xi pomoći u zdravstvenim i financijskim brigama umjesto njihovog Spasitelja Isusa Krista“.

Iako je vlada opovrgla ove tvrdnje, izvještaji seljana sugeriraju da im je prijetilo oduzimanje državnih beneficija ako se ne povinuju.

Također, 2014. desetak ili više kršćanskih crkava bilo je srušeno ili su im uklonjeni križevi. New York Times je izvijestio da je dobio „interni vladin dokument“ koji dokazuje da je kineska vlada namjerno ciljala na Crkve kako bi smanjila kršćanski utjecaj u zemlji. U dokumentu se „navodi samo jedna religija, kršćanstvo, i jedan simbol, križevi.“

Uhićivanje odvjetnika za ljudska prava

Još jedna ne tako suptilna strategija koju koristi kineska vlada su napadi na odvjetnike za ljudska prava u Kini koji brane vjerske slobode građana. Godine 2015. vlasti su uhitile, mučile, pritvorile oko 300 odvjetnika zbog „raspirivanja nereda“ i „kršenja javnog reda“. Nekoliko odvjetnika, koji su bili pritvoreni, prijavilo je da su mučeni i zlostavljani dok su bili u pritvoru. Mučenje je uključivalo korištenje elektrošokova, premlaćivanje, prisilno drogiranje i uskraćivanje sna. Prema obitelji odvjetnika Li Chunfua, on je patio od simptoma paranoje i shizofrenije nakon što je pušten jer su mu prisilno davali drogu u pritvoru, dok je odvjetnik Jiang Tianyong, navodno, izgubio dijelove pamćenja zbog prisilnog drogiranja.

Iako su mnogi odvjetnici pušteni na slobodu, i dalje su maltretirani i praćeni devet godina nakon incidenta.

Za razliku od progona kršćana, kineska vlada omekšala je svoja stajališta prema autohtonim kineskim i narodnim religijama poput budizma, taoizma i konfucijanizma. Izvještaji tvrde da Kina vidi kršćanstvo kao strano i, stoga, kao prijetnju svojoj moći, dok autohtone religije smatra sredstvima za vraćanje pozornosti kineskih građana na kinesku naciju. Prema Reutersu, vlada je također počela prihvaćati božanstvo mora Mazu, koje Tajvanci široko štuju, u pokušaju da stekne veći utjecaj i moć među tajvanskim narodom.

Unatoč neobuzdanom progonu, kineski kršćani ustraju u svojoj vjeri. Za kraj dodajmo kako podaci Pew Researcha iz 2018. procjenjuju da je u Kini živjelo između 20 i 81 milijun kršćana.

 

Označeno u