medjugorje shop 3

Kršćani se kriju u crkvama dok se izraelsko bombardiranje nastavlja

Proteklih 20 dana bilo je ispunjeno užasom u južnom Izraelu i u Pojasu Gaze. Hamas je 7. listopada pokrenuo najsmrtonosniji pojedinačni teroristički napad u 75-godišnjoj povijesti Izraela, a sada svjedočimo neproporcionalnoj odmazdi, piše nedjelja.ba.

Na napad koji je u samo jednom danu odnio 1 300 života Izrael je uzvratio neprekidnim bombardiranjem i potpunom blokadom više od dva milijuna žitelja prenapučenog Pojasa Gaze. Tisuće civila ubijeno je u ovom ratu (procjene govore čak 6 000), a međunarodni pregovori o dopuštanju prolaska humanitarne pomoći preko egipatskog prijelaza Rafah bili su djelomično uspješni.

Mala kršćanska zajednica sklonila se u dvije različite crkve u gradu Gazi tijekom izraelskog bombardiranja. Obje crkve nalaze se na sjeveru blokiranog područja iz kojeg su se civili trebali iseliti zbog najavljivane kopnene invazije.

Izraelske obrambene snage (IDF) obaviještene su o prisutnosti kršćana u crkvama u tom području, a navodno su čelnici IDF-a rekli neimenovanim izvorima da će štititi i osigurati da crkve ne postanu mete.

Nažalost, nekoliko bombi je eksplodiralo u blizini tih crkava te su se pojavile vijesti kako je izginulo mnoštvo kršćana. Ipak bogomolje su bile pošteđene izravnih pogodaka, ali je bilo dosta poginulih kršćana od kojih i jedna čitava mnogobrojna obitelj.

U International Christian Concernu (ICC) ističu kako civilno stanovništvo Gaze mora biti zaštićeno u posljednjoj eskalaciji rata između Hamasa i Izraela. Crkve u Gazi ne smiju postati mete, a ljudi koji traže utočište unutar njih moraju biti zaštićeni. Politički izazovi i sukobi u posljednjim desetljećima ugrozili su daljnji opstanak kršćana u Gazi, a u ovom kriznom vremenu bez presedana, kršćani diljem svijeta trebaju moliti za svoju braću u vjeri u Gazi.

Inače, Pojas Gaze naziv je za uzak obalni pojas uza Sredozemno more, na Bliskom istoku, koji je trenutačno pod vlašću Hamasa. Graniči s Egiptom na jugozapadu te Izraelom na sjeveru i istoku. To je uzak pojas od 41 km dužine, i od 6 do 12 km širine, ukupne površine od 360 km². Rezultat je više ratova i političke borbe u odnosu između Arapa i Izraela, a demokratskih izbora ovdje nije bilo od 2006. te se čini kako je Hamas uzurpirao vlast nad nesretnim Palestincima.

Ako želite više saznati o povijesti ovoga sukoba iz pera dr. vlč. Darka Tomaševića koji je 50-ak puta boravio u Izraelu kliknite ovdje.

Zanima te i ovo?