Katedrala u Anadoliji je u potpunosti uništena do najsitnijih komadića kamena, osim jednog dijela – kipa Blažene Djevice Marije koja u svojim rukama drži dijete Isusa. Kip Djevice Marije ostao je nedirnut nakon urušavanja katoličke katedrale u potresu koji je u ponedjeljak pogodio Tursku i Siriju, nanijevši veliku štetu s brojem mrtvih koji već sada prelazi osam tisuća, a desetci tisuća su ozlijeđeni.
Vijest je na svojem Facebook profilu objavio p. Antuan Ilgit, turski isusovac. P. Antuan kaže kako je bio zapanjen prizorom kada je došao pogledati ruševine. Među svim kamenjem, kaosom oko njega, samo je netaknut stajao kip Djevice Marije. Naziva to Božjim čudom i tračkom nade da se uz Božju pomoć i pomoć svete Majke sve može obnoviti i onda kada to izgleda nemoguće.
Zamolio je vjernike za molitvu. “Bio je to snažan potres. Još nemamo konkretne vijesti. Međutim, naše katedrale više nema!”, napisao je,.
“Hvala Bogu, mi, naše sestre i naši suradnici smo dobro i pokušavamo prihvatiti one koji dolaze kod nas”, dodao je.
U naknadnoj objavi na Facebooku, svećenik je komentirao da je “urušavanje katedrale šokantno; Baš sam jučer tamo slavio misu, u nedjelju!” “Sada je živo kamenje koje treba pažnju ovdje i uz Božju pomoć moći ćemo sve obnoviti”, rekao je Ilgit.
“Svi smo u blagovaonici, koji je pristupačniji, gdje smo slavili i misu! Donio sam sliku Gospe iz katedrale; ova će slika biti naša snaga i s njom ćemo se suočiti sa svime”, rekao je.
“I dalje se uzdamo u Boga i u njegovu svetu providnost. Pada kiša, hladno je, a potresi su vrlo jaki. Osjećamo vašu blizinu i računamo na nju. Također držimo voljenu Siriju u našim srcima. Neka nas Gospodin čuva u svojoj ljubavi i neka nam bude milostiv!” zaključio je svećenik.
U ranim jutarnjim satima u ponedjeljak, 6. veljače, snažan potres magnitude 7,8 pogodio je jugoistočnu Tursku i sjeverozapadnu Siriju. Nekoliko sati kasnije, oko 13:30 po lokalnom vremenu, drugi potres magnitude 7,5 pogodio je središnju Tursku, srušivši više zgrada.
Turska se nalazi u jednoj od najaktivnijih seizmičkih zona na svijetu.
Turska vlada proglasila je izvanredno stanje razine 4 i zatražila međunarodnu pomoć nakon što je više od tisuću zgrada u raznim provincijama u južnoj Turskoj i sjevernoj Siriji srušeno u snažnom potresu.
Turska vlada također je odredila sedmodnevnu žalost zbog tragedije.
Kardinal Matteo Zuppi, nadbiskup Bologne i predsjednik Talijanske biskupske konferencije, uputio je poruku onima koji su pogođeni potresom. “U ime Crkve u Italiji”, rekao je, “izražavam duboku sućut i blizinu stanovništvu koje je iskusilo ovaj tragični događaj, jamčeći molitve za žrtve, njihove obitelji i ozlijeđene.”
Također se nadao da će "strojevi međunarodne solidarnosti odmah biti stavljeni u pogon kako bi se osigurala brza obnova".
Talijanski biskupi obećali su 500.000 eura pomoći žrtvama u obje zemlje i istaknuli da je u Siriji "potres pogodio zemlju koja je već razorena ratom i gdje više od 80% stanovništva živi u siromaštvu".
Broj žrtava u Turskoj i Siriji nastavlja rasti dok se ruševine uklanjaju.