Mjesec dana nakon što je nekadašnja katedrala Aja Sofija pretvorena iz muzeja u džamiju, još jedna istanbulska crkva-muzej, poznata po svojim izvrsnim bizantskim mozaicima, proći će kroz istu „transformaciju“.
Prošle godine turski sud poništio je vladinu odluku iz 1945. godine koja je pretvorila Horu u muzej kojim upravlja Ministarstvo obrazovanja, a danas je Erdogan potvrdio i potpisao da se upravljanje džamije prebacuje Upravi za vjerska pitanja, te da je džamija otvorena za molitve, piše Reuters.
Povijest ove bogomolje zrcali se poput nekadašnje bizantske katedrale Aje Sofije. Naime, crkva Hora je grčka pravoslavna crkva iz 4. stoljeća, koja je po originalnoj strukturi bila dijelom samostana u bizantskom Konstantinopolu. U sadašnjem obliku postoji od ranog 14. stoljeća, te je iznimno vrijedna zbog svojih majstorskih mozaika i freski.
Nakon što su Turci osvojili Istanbul 1453., crkva je uzeta kao mjesto za muslimanska bogoslužja, te su zidne slike i mozaici prekriveni bojom i vapnom. Kako javlja CNA, sekularna Turska je 1945. građevinu proglasila nacionalnim spomenikom, te je podvrgnuta opsežnim restauratorskim i konzervatorskim radovima prije nego što je otvorena kao muzej 1958. Poput Aje Sofije i ona je pod UNESCO-vom zaštitom svjetske baštine.
Podsjećamo, prošlog mjeseca je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je nakon 86. godina muzej Aja Sofiju pretvorio u džamiju. Ovaj potez oštro su kritizirali kršćani širom svijeta kazavši kako je pretvaranje Aja Sofije u džamiju rizik za produbljivanje međureligijskih problema.