Nakon otkrića neobilježenih grobova na tlu bivših internata za djecu američkih urođenika, Katolička Crkva u Kanadi suočena je s valom mržnje. Internati su bili otvoreni od 19. stoljeća pa sve do 1990-ih, a vodili su ih Katolička Crkva i protestantske crkvene zajednice prema nalogu kanadskih vlasti.
Kanadska policija objavila je da su u subotu izgorjele dvije crkve na području rezervata američkih urođenika u Južnoj Britanskoj Kolumbiji. Tjedan dana prije toga, druge dvije katoličke crkve zapaljene su u druga dva rezervata.
Oštećena je i katedrala u Saskatoonu. Vandali su crvenom bojom ispisali riječi “Mi smo bili djeca”. Još je jedna crkva u Mississaugi devastirana grafitima.
Tako se u Kanadu vratila rasprava o povijesti te zemlje. Godine 2015. Komisija za istinu završila je svoj rad koji se bavio sa 139 internata za djecu američkih urođenika, Inuita i Mestika, kroz 150 godina djelovanja. Komisija je ocijenila djelovanje ovih škola kao “kulturni genocid”, opisujući iskorjenjenje jezika i kulture urođenika, uz progon i nasilje.
Prvi premijer Kanade, Sir John A. Macdonald, u svom govoru u parlamentu 1883. ocijenio je urođenike kao “divljake” i naglasio potrebu škola u kojima će “djeca američkih urođenika naučiti običaje i usvojiti mentalitet bijeloga čovjeka”.
Udruge koje predvode kanadski urođenici zahtijevaju od pape Franje ispriku za djelovanje Katoličke Crkve u školskom sustavu Kanade.