Ukidanje Ruske Pravoslavne Crkve u Ukrajini

Vrhovna Rada Ukrajine usvojila je, 20. kolovoza, nacrt Zakona o zabrani djelovanja vjerskih organizacija povezanih s Rusijom, što će onemogućiti djelovanje Ruske Pravoslavne Crkve u ovoj ratom zahvaćenoj zemlji.

Vrhovna Rada, to jest, Parlament Ukrajine s 256 glasova "za" i samo 29 "protiv", dok je 30-ak zastupnika odbilo glasovati ili nije bilo nazočno na sjednici, izglasalo je nacrt Zakona o zabrani djelovanja vjerskih organizacija povezanih s Rusijom.

Ovaj će Zakon stupiti na snagu 30 dana nakon objave u službenim novinama, izuzev jedne točke prema kojoj će vjerske zajednice, koje imaju poveznice s Ruskom Pravoslavnom Crkvom te općenito Moskovskom patrijaršijom, imati devet mjeseci da prekinu tu praksu.

"Mi, Ukrajinci, za ovo se borimo više od 300 godina (...) Protiv ovog zakona bila je jedino peta kolona koja sjedi unutar zemlje. Više od 80% Ukrajinaca je za postojanje jedinstvene Ukrajinske Pravoslavne Crkve. Usvajanje ovog zakona jako nas je približilo tome. Sada svatko mora napraviti izbor za sebe – hoće li biti uz Ukrajinu, pa je dobrodošao u crkvene redove, ili je protiv Ukrajine – pa neka bira smjer, u Rostov ili u Moskvu, ali definitivno ne ovdje“, rekao je bivši predsjednik Ukrajine i lider stranke Europska solidarnost Petro Porošenko.

Inače, većinu stanovništva Ukrajine od oko 41 milijuna (bez Krima i Donbasa) čine kršćani (87%), a slijede nereligiozni (11%) te ostali 2%. Ukupan broj katolika u ukrajinskoj populaciji, prema podatcima koje donosi Papinski godišnjak (Annuario Pontificio) za 2021., iznosi 4 744 319. Katolici su tako, nakon pravoslavaca, druga po brojnosti vjerska skupina u toj zemlji.

Dodajmo i činjenicu da je nakon godinā razjedinjenosti većina ukrajinskih pravoslavnih poglavara održala 15. prosinca 2018. Sabor ujedinjenja u Kijevu te uspostavila Ukrajinsku Pravoslavnu Crkvu. Dekret kojim se ovoj Crkvi jamči autokefalnost, to jest,samostalnost potpisao je 5. siječnja 2019. ekumenski patrijarh Bartolomej I.,kao „prvi među jednakima“ u svjetskom pravoslavlju. Time je zapravo dokinuta odluka iz 1686., prema kojoj je tadašnja Kijevska mitropolija – uspostavljena 988., dva stoljeća prije one u Moskvi – predana Moskovskoj patrijaršiji. No, to nije priznala Ruska Pravoslavna Crkva tako da do 2024. Ukrajinska Pravoslavna Crkva nije razriješila pravno-politička pitanja s Ruskom Pravoslavnom Crkvom koja se protivi njezinoj samostalnosti.

Označeno u