Troškovi za oružje mogu se pretvoriti u troškove za pomoć i za zdravstvo, kako bi se ublažile posljedice pandemije koronavirusa – zatražilo je Vatikansko povjerenstvo za COVID-19, na konferenciji za tisak održanoj prošloga tjedna, pod naslovom „Pripremiti budućnost, izgraditi mir u vrijeme bolesti COVID-19“, piše vaticannews.va.
Opći vojni troškovi u 2019. godini iznosili su gotovo dva trilijuna američkih dolara, što je 300 bilanca Svjetske zdravstvene organizacije. Po mišljenju kardinala Petera Turskona, pročelnika Dikasterija za promicanje ljudskoga razvoja, i predsjednika Vatikanskoga povjerenstva za COVID-19, potrebna je globalizacija solidarnosti, jer se, unatoč krizi prouzročenoj koronavirusom, i dalje troši na oružje.
Dok se danas za vojne troškove, uključujući i najveće programe nuklearne modernizacije, namjenjuju iznosi bez presedana, – napomenuo je kardinal – bolesni, siromašni, marginalizirani i žrtve sukoba nerazmjerno su pogođeni sadašnjom krizom. Povezane krize – kao što su zdravstvena, društveno-gospodarska i ekološka – povećavaju nejednakosti, i to ne samo između bogatih i siromašnih, nego i između područja na kojima vladaju mir, blagostanje i okolišna pravednost, i područja sukoba, oskudice i ekološkoga uništenja. Bez mira ne može doći do ozdravljenja – istaknuo je kardinal Turkson.
Stoga je – prema kardinalovim riječima – završetak sukoba jedina mogućnost za smanjenje nepravdā i nejednakosti. Naoružano nasilje, sukobi i siromaštvo, naime, povezani su u krugu koji priječi mir, podupire kršenje ljudskih prava i koči razvoj. Osim toga, po mišljenju kardinala Turksona, pozitivno je nedavno odobrenje od strane Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda općega primirja, kao i prihvat, od strane 170 zemalja, apela Ujedinjenih naroda za prekid vatre. Solidarnost, u vrijeme krize, novo je ime mira – istaknuo je na kraju kardinal Turkson.